АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


Износът е на стойност 1,217 млрд. евро през миналата година. Спрямо предпандемичната 2019 г. износът е нараснал със 17 млн. евро (2 на сто), докато стойността на вноса на тези продукти в ЕС се е увеличила с 41 на сто от 117 милиона евро до 166 милиона евро.


През февруари 2025 г. спрямо януари 2025 г. е отчетен спад в добивната промишленост - с 6.3%, както и в преработващата промишленост - с 2.7%, докато при производството и разпределението на електрическа и топлоенергия и газ се наблюдава увеличение - с 3.5%.


Източниците на финансово издание добавиха, че този ход представлява временна мярка, докато технологичният гигант се стреми да осигури освобождаване от митата на президента на САЩ Доналд Тръмп, подобно на това, което изпълнителният директор Тим Кук постигна по време на предишния мандат на Тръмп.


Износът нарасна през февруари с 2,9% до рекордно ниво от $278,5 млрд., докато вносът остана в размер от 401,1 млрд. долара - почти без промяна спрямо рекордни пик от 401,2 млрд. долара през януари, тъй като бизнесът и потребителите увеличиха покупките преди новите мита, наложени от администрацията на Тръмп в началото на март.


Новите мита за страните от Западните Балкани варират между 10 и 37 процента, отбелязва "Радио Свободна Европа". Албания, Косово и Черна гора са страните с най-ниски такси (10 процента), докато Сърбия е получила най-високия процент (37 процента).


Компании за електронна търговия като японския гигант са изправени пред остър недостиг на куриери за доставки, докато броят на пратките се увеличава.


Според данните на НСИ общият индекс на цените на производител се увеличава с 2.8% през февруари 2025 г. спрямо предходния месец. По-високи цени се наблюдават в добивната промишленост - с 6.5%, и в преработващата промишленост - с 4.2%, докато при производството и разпределението на електрическа и топлоенергия и газ е отчетено намаление - с 1.2%.


Продажбите на нови автомобили в ЕС през февруари се понижиха с 3,4% до близо 853,7 хил. броя, а от началото на 2025 г. с 3%, докато регистрираните нови автомобили в България отбелязаха по-силен спад с 5,8% през февруари и с 2,5% през първите два месеца на настоящата година, показват последните данни на Асоциацията на европейските автомобилостроители.


България устойчиво изпреварва средния растеж в ЕС, като основен двигател на БВП е потреблението на домакинствата, докато инвестициите и износът остават в застой.


Според доклада за Трансатлантическата икономика инвестициите на САЩ в България възлизат на 514 млн. щ. д. – стойност, която е без промяна спрямо Доклада от 2024 г. Докато българските инвестиции в Америка намаляват до 74 млн. щ.д. (с/мо 102 млн. щ. д. през 2023 г.).