EUR 1.9558
USD 1.8981
CHF 2.0771
GBP 2.3369
CNY 2.5891
you tube
mobile version

Докладът на петимата председатели

АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]

Въведете Вашият e-mail адрес, за да получавате най-важните новини на EconomyNews за деня на своята електронна поща.
E-mail
 

Докладът на петимата председатели

mail17:30 | 26.06.2015прегледи 1177 коментарикоментари 0


Петимата евроръководители – председателят на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер, председателят на срещата на върха на държавите от еврозоната Доналд Туск, председателят на Еврогрупата Йерун Дейселблум, председателят на Европейската централна банка Марио Драги и председателят на Европейския парламент Мартин Шулц – представиха амбициозни планове за задълбочаване на икономическия и паричен съюз (ИПС) от 1 юли 2015 г. и за неговото завършване най-късно до 2025 г. За практическото осъществяване на своята визия за бъдещето на ИПС те представят конкретни мерки, които ще се изпълнят на три етапа: докато някои от действията трябва да бъдат извършени предварително още през следващите няколко години, като например да се въведе европейска схема за гарантиране на депозитите, други навлизат в сферата на споделения суверенитет сред държавите членки, чиято парична единица е еврото, като например да се създаде бъдеща финансова служба на еврозоната. Това е част от визията на петимата председатели. Според тях, ако искаме да осигурим солидна и прозрачна структура на ИПС, трябва да преминем от система, основана на правила, към система, основана на институции. Постигането на по-задълбочен и по-справедлив икономически и паричен съюз е един от 10-те основни приоритета в политическите насокина председателя Юнкер.

Въпреки постигнатия напредък през последните няколко години, особено със създаването на банковия съюз, ИПС все още не е завършен. Различията в рамките на еврозоната са значителни, а кризата от последните години допълнително подчерта съществуващите недостатъци. Ясно е, че при 18 милиона безработни и много хора, които са изложени на риск от социално изключване в нашите общества, трябва да се направи много повече, за да може еврозоната — втората по размер икономика в света — да се превърне в солидна структура. Необходима е трайна, справедлива и демократично легитимна основа за бъдещето, която да допринася за по-голям растеж, повече работни места и просперитет за всички граждани.

В доклада са набелязани три различни етапа, през които визията на петимата председатели да се осъществи на практика:

- Етап 1, или „Задълбочаване чрез действия“ (1 юли 2015 г. — 30 юни 2017 г.): да се използват съществуващите инструменти и действащите Договори, за да се подобрят конкурентоспособността и структурното сближаване, като в резултат на това се получат отговорни фискални политики на национално равнище и на равнището на еврозоната при изцяло изграден финансов съюз и по-добра демократична отчетност.

- Етап 2, или „Завършване на икономическия и паричен съюз“: ще бъдат предприети повече всеобхватни действия, така че процесът на сближаване да придобие по-обвързващ характер, например чрез създаване на набор от общоприети показатели за сближаване, които биха могли да бъдат правно обвързващи, както и чрез създаване на финансова служба на еврозоната.

- Последен етап (най-късно до 2025 г.): след като всички мерки са изцяло в сила, задълбоченият и истински ИПС ще осигури стабилно пространство на благоденствие за всички граждани на държавите — членки на ЕС, които споделят единната валута, което ще накара други държави — членки на ЕС, да искат да се присъединят към него, ако са готови за това.

За да подготви преходът от първия към втория етап, през пролетта на 2017 г. Комисията ще представи бяла книга, в която ще бъдат набелязани необходимите стъпки, в т.ч. правните мерки за завършване на ИПС на втория етап. В случая е следван моделът на бялата книга на Жак Делор от 1985 г., с която чрез поредица от мерки и график за тяхното изпълнение бяха положени основите на пътя към Единния европейски акт — правното основание на проекта за единния пазар.

Целият доклад четете тук.

Източник: Европейска комисия
 


 
 
 
Коментирай
 
Име:

E-mail:

Текст:

Код за
сигурност:

Напишете символите в полето:




 
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg