АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Водещите страни производителки през 2023 г. са Италия, Франция и Германия със съответно 638 милиона литра, 312 милиона литра (224 милиона литра шампанско и 88 милиона литра пенливо вино) и 263 милиона литра. След тях се нареждат Испания (206 милиона литра) и Португалия (25 милиона литра).
Съществено е спаднал броят на поръчките към австрийските компании от страна на чуждестранните им клиенти. Причина за тази ситуация е ограниченото търсене на водещи за Австрия пазари, сред които е и Германия. През декември намалява и трудовата заетост в промишлените предприятия в Австрия.
Най-много пари са дошли от сънародниците ни в Германия - сумата възлиза на близо 216 милиона евро. Други 197 милиона пък идват от работещите в Съединените щати. В топ три по изпратени суми у нас се нареждат и парите от Испания - те възлизат на 105 милиона евро.
Най-голям брой пътувания на български граждани са осъществени към: Турция - 193.2 хил., Гърция - 109.3 хил., Сърбия - 68.5 хил., Румъния - 64.3 хил., Германия - 32.7 хил., Италия - 21.8 хил., Австрия - 20.6 хил., Република Северна Македония - 19.3 хил., Обединено кралство - 18.6 хил., Испания - 13.8 хиляди.
Германия е обвинявана за високите цени на електроенергията в някои страни на Европа. Имат ли основание тези упреци, как функционира европейският пазар и как времето влияе върху цените на електроенергията?
Парите се отпускат на Германия за експлоатацията на четири плаващи терминала за внос на втечнен природен газ (ВПГ - LNG). Одобрената държавна помощ значително допринася за осигуряване на непрекъснатост на доставките на газ за Германия и съседните страни след края на вноса на газ от руски тръбопроводи.
Субсидираният билет за обществения транспорт е известен като Deutschlandticket и в момента струва 49 евро. От януари 2025 г. обаче цената му ще бъде повишена на 58 евро.
Парите, които получава държавната железопътна компания, ще позволят на компанията да финансира проекти за обновяване на високоскоростната железопътна мрежа в Германия.
Разногласията около мерките, необходими за спасяване на най-голямата европейска икономика, бяха основният фактор за краха на коалиционното трипартийно правителство на Шолц, а състоянието на икономиката е най-голямата тревога на гласоподавателите.
Индексът на Ifo, който отразява бизнес нагласите на германските фирми, се понижава до 84,7 пункта през декември от 85,6 пункта през ноември. Това е най-ниското равнище на показателя от май 2020 година.