АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


Тръмп смята, че силният долар спъва американската индустрия. Той иска по-слаб долар - за да се стимулира износът, да се върнат работните места в производството и да се намали търговският дефицит. Но това ли е решението?


Според доклада за Трансатлантическата икономика инвестициите на САЩ в България възлизат на 514 млн. щ. д. – стойност, която е без промяна спрямо Доклада от 2024 г. Докато българските инвестиции в Америка намаляват до 74 млн. щ.д. (с/мо 102 млн. щ. д. през 2023 г.).


През четвъртото тримесечие на 2024 г. спрямо същото тримесечие на предходната година най-голямото увеличение на почасовите разходи за труд за цялата икономика е регистрирано в Хърватия (+13,9 на сто), Полша (+13,8 на сто), Румъния (+13,1 на сто) и България (+13 на сто).


Европейската стоманодобивна промишленост е от фундаментално значение за европейската икономика, като осигурява ресурси за критични сектори като автомобилостроенето, чистите технологии и отбраната.


Според доклада на Европейския парламент сивата икономика в България е 33,1 на сто, докато данните на АИКБ, базирани на Композитния индекс "Икономика на светло" (КИИС), сочат, че през 2022 г. този дял е 21,42 на сто.


Европейската инвестиционна банка предоставя гаранция от 75 млн. евро на Пощенска банка в България с цел разширяване на финансирането за средни предприятия и укрепване на националната икономика.


В седмицата от 4 до 7 март цената ФОБ (FOB - Free On Board - на границата на страната износител) на хлебната пшеница за доставка през април в Чикаго отново се понижава с 3 долара до 237 долара за тон. Франция също не очаква успехи в търговете за износ и котировките слизат с нови 9 евро до 220 евро за тон. Украйна остава на старата си цена от 250 долара за тон, а Русия добавя 1 долар до 249 долара за тон.


Икономиката на Китай е втората по големина икономика в света, като БВП на страната възлиза на близо 18 трилиона долара. Китайската икономика постигна целта на управляващите в Пекин за годишен ръст през 2024 г. от "порядъка на 5 на сто". Безработицата в страната обаче остава "устойчиво" висока, отбелязва Ройтерс.


Целта е по-голям и ефективен контрол върху доставките в реално време. Премиерът заяви, че водещата амбициозна цел на правителството, част от управленската програма, представена в понеделник, е изсветляването на българската икономика.


Инициативата идва на фона на нарастваща загриженост за състоянието на фламандската икономика. Индустриалното производство намалява в продължение на три последователни години.