АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


Тръмп смята, че силният долар спъва американската индустрия. Той иска по-слаб долар - за да се стимулира износът, да се върнат работните места в производството и да се намали търговският дефицит. Но това ли е решението?


Нестабилната търговска политика на САЩ, съпроводена с налагане и последваща отмяна на определени мита върху вноса в страната, предизвика известен стимул в цените на основните фючърсни контракти отвъд Океана. На този фон пшеницата намали "слизането" си надолу към дъното. Основните зърнени фючърси в Чикаго и Париж отчетоха поскъпване.


В седмицата от 4 до 7 март цената ФОБ (FOB - Free On Board - на границата на страната износител) на хлебната пшеница за доставка през април в Чикаго отново се понижава с 3 долара до 237 долара за тон. Франция също не очаква успехи в търговете за износ и котировките слизат с нови 9 евро до 220 евро за тон. Украйна остава на старата си цена от 250 долара за тон, а Русия добавя 1 долар до 249 долара за тон.


През януари цените на горивата и отоплението в Германия поевтиняват на годишна база. Цените на енергията са надолу с 1,6 на сто, а темпът на растеж на цените на храните се забавя до 0,8 на сто, след ръст с 2 на сто през декември.


Ако на 6 януари 2024 г. бензин A95 се е продавал за 2,61 лева за литър, то днес средната му цена на дребно е 2,55 лева за литър. За последния месец обаче бензинът е поскъпнал с 3 стотинки на литър (+1,19 процента), но се запазва тенденция за стабилизиране на цената.


В есенните си прогнози организацията прогнозира инфлация на ниво от 2,4 на сто за 2024 г. и 2,7 на сто за следващата година, като за 2026 г. очакванията са тя да се свие до 2,5 на сто. Данните са коригирани надолу спрямо предишния доклад, публикуван през май, когато ОИСР обяви, че очаква инфлация за 2024 и 2025 г. да е на ниво от съответно на 3 и 2,8 на сто.


иЦената ФОБ (FOB - Free On Board - на границата на страната износител) на хлебната пшеница в Чикаго спадна с 5 долара до 245 долара за тон за доставка през декември, във Франция намаля с 3 евро до ниво от 222 евро за тон, в Украйна остана без промяна на цена от 240 долара за тон, а в Русия е надолу с 2 долара до 228 долара за тон.


След забележимото поевтиняване от преди седмица, сега цената ФОБ (FOB - Free On Board - на границата на страната износител) на хлебната пшеница в Чикаго наваксва с повишение от 8 долара до 250 долара за тон за доставка през декември. Във Франция също се наблюдава ръст – със 7 евро до ниво от 225 евро за тон, докато в Украйна бележи спад с 1 долар до 240 долара за тон. В Русия промяната е за пореден път надолу – с 5 долара до 230...


Оранжерийните домати също са надолу с 2,3 на сто до 3,11 лева за килограм. Поскъпват зелените и червените чушки - с 2,2 на сто и с 0,3 на сто и се търгуват по 1,85 лева за килограм и по 2,13 лева за килограм. Вдига се и цената на картофите - с 3,4 на сто до 1,20 лева за килограм.


В България цените на горивата и смазочните материали за лични превозни средства са били надолу с 4,1 на сто през август на годишна основа. Това е първият месец, в който цените на тези продукти в страната ни намаляват, от март тази година.