АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
В есенните си прогнози организацията прогнозира инфлация на ниво от 2,4 на сто за 2024 г. и 2,7 на сто за следващата година, като за 2026 г. очакванията са тя да се свие до 2,5 на сто. Данните са коригирани надолу спрямо предишния доклад, публикуван през май, когато ОИСР обяви, че очаква инфлация за 2024 и 2025 г. да е на ниво от съответно на 3 и 2,8 на сто.
иЦената ФОБ (FOB - Free On Board - на границата на страната износител) на хлебната пшеница в Чикаго спадна с 5 долара до 245 долара за тон за доставка през декември, във Франция намаля с 3 евро до ниво от 222 евро за тон, в Украйна остана без промяна на цена от 240 долара за тон, а в Русия е надолу с 2 долара до 228 долара за тон.
След забележимото поевтиняване от преди седмица, сега цената ФОБ (FOB - Free On Board - на границата на страната износител) на хлебната пшеница в Чикаго наваксва с повишение от 8 долара до 250 долара за тон за доставка през декември. Във Франция също се наблюдава ръст – със 7 евро до ниво от 225 евро за тон, докато в Украйна бележи спад с 1 долар до 240 долара за тон. В Русия промяната е за пореден път надолу – с 5 долара до 230...
Оранжерийните домати също са надолу с 2,3 на сто до 3,11 лева за килограм. Поскъпват зелените и червените чушки - с 2,2 на сто и с 0,3 на сто и се търгуват по 1,85 лева за килограм и по 2,13 лева за килограм. Вдига се и цената на картофите - с 3,4 на сто до 1,20 лева за килограм.
В България цените на горивата и смазочните материали за лични превозни средства са били надолу с 4,1 на сто през август на годишна основа. Това е първият месец, в който цените на тези продукти в страната ни намаляват, от март тази година.
Това се дължи на отново коригираната надолу прогноза за световния добив на пшеница, но най-вече на ескалацията на военните конфликти в Украйна и Израел, както и на липсата на яснота в предстоящите избори в САЩ.
Миналата седмица централната банка на Великобритания остави без промяна основната си лихва на ниво от 5 на сто, след като през август я намали с четвърт процентен пункт от исторически рекордните 5,25 на сто.
Годишните изменения на цените на плодове и зеленчуци на тържищата са в посока надолу. Средните цени на едро на десертно грозде, зеле, пъпеши, червен пипер, картофи и дини са в границите от 2,8% (десертно грозде) до 27,9% (дини) под нивата отпреди година. По-скъпо се предлагат оранжерийните краставици (с 2,1%) и зеленият пипер (с 6%).
Европейският самолетостроител Airbus обяви, че през август доставените от него самолети са били 47 при 77 през юли. От началото на годината производителят е доставил 447 самолета, като достигането на коригираната през лятото надолу цел от 770 за цялата година може да се окаже предизвикателство, допълва информационната агенция.
Движението на цената при царевицата в САЩ и Франция този път е в синхрон, като и двете са в посока надолу, съответно с 1 долар и 2 евро.