АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


Това каза на конференция „Финансиране за енергийна ефективност, дигитализация и умения“ заместник-министърът на регионалното развитие и благоустройството Дора Янкова. Предстои изработване на правила за кандидатстване, а основен приоритет остава активното включване на общините и собствениците в процеса на обновяване.


Отделянето на 2,5 милиарда лева за саниране е добра новина. Това е шанс България да ускори обновяването на сградния фонд и да намали енергийната бедност. Но дали тези средства ще доведат до реална промяна или просто ще бъдат усвоени без дългосрочен ефект, зависи от начина, по който програмата ще бъде структурирана.


Опитът от програмата за саниране, стартирала през 2015 г., показва, че 100% грантовото финансиране не води до устойчиви резултати. Досега, въпреки инвестираните 2,1 милиарда лева, само 4% от многофамилните сгради са обновени.


Сградата ще запази досегашното си предназначение на административна, като предстои нейното саниране и реновация. В останалата част от парцела ще бъдат изградени няколко жилищни сгради, като проектът включва голям подземен паркинг, който да отговори на съвременните нужди за мобилност и удобство.


В заключителна фаза е и процесът по сключване на договори с общините по Етап I на процедурата за саниране на многофамилни жилища, който се изпълнява със 100 процента безвъзмездно финансиране.


По Етап II на програма „Подкрепа за устойчиво енергийно обновяване на жилищния сграден фонд – Етап II“ в рамките на НПВУ са одобрени общо 282 многофамилни жилищни сгради в 65 общински и районни администрации. Очаква се в мерки за повишаване на енергийната ефективност на одобрените блокове да бъдат вложени малко над 138 млн. лв. с ДДС.


Направен е изборът на фирми, които ще извършат енергийна ефективност на девет многофамилни жилищни сгради в Хасково. Санирането е по програмата на МРРБ и Община Хасково. Финансирането е в размер на близо 14 милиона лева.


Средствата се отпускат за енергийно обновяване на обществени сгради за административно обслужване, култура и спорт по Националния план за възстановяване и устойчивост и вече са сключени всички 284 договора.


Двеста осемдесет и две многофамилни жилищни сгради в 65 общински и районни администрации са одобрени за саниране със средства по процедура BG-RRP-4.024 "Подкрепа за устойчиво енергийно обновяване на жилищния сграден фонд - Етап II" в рамките на Националния план за възстановяване и устойчивост.


Общият размер на инвестицията в прилагането на мерки за енергийна ефективност на сградите е 5,6 милиона лева, а финансирането е осигурено по Плана за възстановяване и устойчивост.