АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Франция присъедини преди ден ядрения реактор „Фламанвил-3“. Това е първи подобен случай в западноевропейската страна за последните 25 години. Реакторът, който беше включен през септември преди да бъде свързан към електропреносната мрежа, е въведен в експлоатация 12 години след първоначалните срокове и на цена от около 13 млрд. евро – четири пъти над първоначално предвидения бюджет.
През 2023 г. ЕС е на второ място в света по частни инвестиции за научноизследователска и развойна дейност (18,7 %), след САЩ (42,3 %), но изпреварва Китай (17,1 %), Япония (8,3 %) и държавите от останалия свят (13,6 %).
Втората по големина икономика в еврозоната вероятно отчита застой през последните три месеца на 2024 г. заради спад на активността след Олимпиадата в Париж, се посочва в икономическата прогноза на френския статистически институт.
Делът на мигрантите на пазарите на труда в страните от Северна, Южна и Западна Европа нараства от 22,5 на сто до 23,3 на сто между 2013 г. и 2022 година.
По-рано украинският премиер Денис Шмигал каза, че споразумението за транзит на руски газ през Украйна няма да бъде продължено след края на годината.
Лондон обяви миналата година, че ще се присъедини към Всеобхватното и прогресивно споразумение за транстихоокеанско партньорство (CPTPP), което се смята за най-голямата търговска сделка за страната, след като тя напусна ЕС след референдума през 2016 г.
На Софийската стокова борса търговията със зърнени стоки е спокойна след сделките миналата седмица за хлебна пшеница и маслодаен слънчоглед, реализирани на 545 лева за тон и 1000 лева за тон, отчитат още експертите на борсата. Продължава и търсенето на фуражна пшеница насипно на 340 лева за тон.
Очаква се след сливането "Омником" да има приходи от над 25 милиарда долара, на база данни за 2023 г. Тя ще се конкурира с британската Дабъл ю Пи Пи (WPP) и френската "Пюблисис груп" (Publicis Groupe), които генерират годишни приходи съответно от 14,85 милиарда лири (18,97 милиарда долара) и 13,10 милиарда евро ($13,86 милиарда).
Докладът на аналитичния институт дойде дни, след като Федералната статистическа служба "Дестатис" (Destatis) отчете ръст на реалните заплати от 2,9 на сто през третото тримесечие на 2024 г. сред всички германски служители.
Производството се задържа на 5,86 милиона барела на ден, или около 5,7% от световното търсене, в поредица от стъпки, договорени след 2022 г., за да подкрепя цените на петрола.