EUR 1.9558
USD 1.8824
CHF 2.1037
GBP 2.3574
CNY 2.5792
you tube
mobile version

Доходи и проблеми на медицинските сестри

АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]

Въведете Вашият e-mail адрес, за да получавате най-важните новини на EconomyNews за деня на своята електронна поща.
E-mail
 

Доходи и проблеми на медицинските сестри

mail11:05 | 13.08.2024прегледи 481 коментарикоментари 0


ИПИ

Тази седмица Народното събрание взе решение да задължи министъра на здравеопазването да предложи стратегия със следните мерки:

  • Подобряване на достъпа до висше образование и местата държавна поръчка, въпреки че: Бележка на ИПИ – медицинските университети посочват, че не малка част от приетите студенти изобщо не завършват и отпадат; някои университети приемат с оценките от дипломата, т.е. без изпит;
  • Финансиране от държавата на таксите, общежитията и стипендиите за “Медицински сестри” и “Акушерки”, въпреки че Бележка на ИПИ: и сега е възможно заплащането на разходи за обучение при сключен договор с работодател, но от това са се възползвали само 2 студента за 2021-2022 г.;
  • Организиране на информационни кампании за повишаване на престижа на професиите “Медицинска сестра” и “Акушерка”;
  • Организиране на кампании за стимулиране на приема, въпреки че: Бележка на ИПИ – приемът е увеличен, просто приетите отпадат и не завършват; въпреки че напусналите страната след завършване са част от проблема, то този процес сякаш затихва с бавни темпове;
  • Допълнително и специално насърчение на придобиване на статут “педиатрична сестра”;
  • Изменение на законодателството, за да може НЗОК да финансира директно практики на специалисти по здравни грижи, въпреки че: Бележка на ИПИ – според МЗ в Плана за възстановяване и устойчивост това вече е задвижено и ще зависи от неговото изпълнение;
  • Осигуряване на минимална основна заплата от 2000 лв. за медицинска сестра и 2500 лв. за акушерка, въпреки че: Бележка на ИПИ – по последни данни средният осигурителен доход на акушерките и медицинските сестри вече е над 2000 лева на месец, но това включва доходи от извънреден и нощен труд, както и работа на две места;

Както вече писахме, част от тези действия биха раздвижили малко блатото, в което се намира казусът с липсата на медицински сестри у нас. Но те съвсем не са достатъчни, като има и други мерки, които по-скоро биха дали ефекти, като:

  • Намаление на обучението поне с една година – от 4 на 3 години (ЕС изисква минимум 3 години обучение, за да признае автоматично дипломата на медицинска сестра);
  • Нормативно “освобождаване” на много сестри от работа в институции, в които нуждата от тяхната квалификация е несравнимо по-ниска от тази например в болничната помощ; 
  • Закриване на общински болници. Обособяване на тяхно място на медицински центрове, които предоставят основни медицински услуги при по-добри условия както за пациентите, така и за работещите там медицински специалисти.

Получените становища в хода на дискусията показват, че има консенсус по някои мерки, което е добро начало. Ако обаче отсъстват работещите мерки, то няма как да се търси консенсус.

Организация Становище
Българска асоциация на зъботехниците (БАЗ) Подкрепя, като отбелязва, че: Липсва контрол на регулациите Липсва политика за финансиране на секторите от направление ”здравни грижи“
Български зъболекарски съюз (БЗС) Подкрепя.
НЗОК Подкрепя, но отбелязва че: За пряко финансиране от НЗОК на дейности по здравни грижи трябва да се направят промени в редица нормативни актове и да се предвиди финансиране, включително и за административните дейности на самата каса;Необходими са обществени консултации;Необходима е предварителна оценка на въздействието.
Министерство на здравеопазването Подкрепя, прави следните коментари: В Плана за възстановяване и устойчивост са залегнали следните неща:Методика за определяне на броя на здравните специалисти, особено медицински сестри, които са необходими в различните лечебни заведения;Премахване на университетските такси за студенти по медицина;Подобряване на възнаграждението на здравните специалисти чрез въвеждане на стандарт за заплащане на здравните специалисти в здравните заведения, който обвързва техните заплати с нивото им на квалификация;Стипендии за обучение на здравни работници, които се ангажират да работят в район с ограничен достъп до здравеопазване;Опростяване на процеса на одобрение на лечебни заведения за предоставяне на обучение на студенти по медицина;Покриване на разходите за обучение на студенти, които са сключили договори с работодател;Въвеждане на възможност за медицинските сестри и другите медицински специалисти да установят своя собствена практика;Разширяване на пакета от дейности за амбулаторно лечение, финансирани от НЗОК, за да се гарантира, че медицинските услуги, предоставяни от медицински специалисти посредством собствената им частна практика, се възстановяват от НЗОК.Работи се по нормативни промени, които възлагат на Националния център за обучение и квалификация в системата за спешна медицинска помощ да извършва обучение на медицински специалисти за работа в амбулатории в населени места в региони с ограничен достъп до здравни грижи, което е безплатно за обучаващи се, които поемат ангажимент да работят в такива амбулатории;Има проект на изменения за определяне на пакета от здравни дейности, гарантиран от бюджета на НЗОК, с който се предлага да се разшири пакетът от дейности за амбулаторно лечение, финансирани от НЗОК, за да се гарантира, че медицинските услуги, предоставяни от медицински специалисти посредством собствената им частна практика, се възстановяват от НЗОК;увеличаването на трудовите възнаграждения на медицинските сестри е най-съществената стъпка за повишаване привлекателността на професията.
Българска асоциация на помощник–фармацевтите Подкрепя, но: Иска в мерките да се включат всички специалисти по Здравни грижи – лекарски асистенти, рехабилитатори, медицински и рентгенови лаборанти,помощникфармацевти;Настоява за промени в дейността и възможността за кариерно развитие на кадрите, което да гарантира стимул за упражняване на професиите от направление „Здравни грижи“, Настоява КТД в сектор „Здравеопазване“ да е със задължителен характер.
Национално сдружение на общопрактикуващите лекари в България Не подкрепя повечето предложения и в конкретика: Против предложението НЗОК да финансира пряко лечебни заведения на специалисти по здравни грижи;Иска увеличението на заплатите на сестрите да е обвързано с увеличаване на заплатите и на току що завършил доктор.
Сдружение за развитие на българското здравеопазване Няма ясна позиция – посочва, че трябва национален дебат за развитието на здравните грижи у нас.
Български съюз на лекарските асистенти и фелдшерите Подкрепя като добавя, че: Необходимо е да се изготви и стратегия за развитие на кадрите с професионална квалификация “Лекарски асистент”
Българска болнична асоциация Не подкрепя.   Против вдигане на заплати на медицинските сестри административно.   Загатнато е предложение да се допускат медици от страни извън ЕС.
Министерство на финансите Против, защото: Няма оценка на въздействието Не е необходима нова стратегия на фона на съществуващитеТрябва да се посочи от къде ще се финансират новите разходи – от увеличени приходи или от намаление на други разходиВ Плана за устойчивост някои от мерките вече са в ход на планиране.
Съюз на ректорите Няма ясна позиция – посочва, че е необходим анализ на досегашната практика за кредитиране на студентите и преосмисляне при необходимост.
Министерство на образованието и науката Подкрепя, като отбелязва че: Приемът е увеличен, но не се запълваИма възможност за заплащането на разходи за обучение при сключен договор с работодател, но от това са се възползвали само 2 студента за 2021-2022 г.Предлагат насоки за бъдещи действия
Българска асоциация на професионалистите по здравни грижи Подкрепя с някои уточнения: Трябва да се говори за всички специалисти по здравни грижиНе приема предложеното минимално заплащане на труда на медицинските сестри на 2000лв. и на акушерките – на 2500лв. Не е ясно как е изчислена тази сума и по какви критерии. Настоява заплащането на труда да е регламентирано във връзка със средната заплата за страната и да има ясен план за промяна и надграждане.
Сдружение на медицинските университети в Република България Подкрепя със следните предложения: Трябва да се осигури социална и целева подкрепа на студентитеДържавата да поеме изцяло издръжката на студентите в тези специалности
КНСБ Подкрепя по принцип със следните уточнения: Иска повече правомощия за синдикатите и работодателитеНастоява за подобряване на условията на труд
Българска стопанска камара Коментира единствено предложението за минимални заплати на сестрите като е против с аргумента, че те трябва да се определят от самите лечебни заведения.

Източник: Обобщение на ИПИ на база подадени становища, публикувани на страницата на Комисията по здравеопазване в Парламента.


 
 
 
Коментирай
 
Име:

E-mail:

Текст:

Код за
сигурност:

Напишете символите в полето:




 
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg