АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


Дефицитът в подсектор „Централно управление“ е в размер на -5 277 млн. лв., или -2.6% от БВП. Подсектор „Местно управление“ е реализирал дефицит от -810 млн. лв., а подсектор „Социалноосигурителни фондове“ е реализирал дефицит от -71 млн. лева.


Обемът на емисията в обращение беше увеличен със 300 млн. лв. на проведения на 14.04.2025 г. аукцион, с което достигна 800 млн. лв. номинална стойност. Отчетената на аукциона среднопретеглена годишна доходност e в размер на 3,51 %.


Евродепутатката Елена Лайкова твърди, че европейските институции могат да отнемат спестяванията на хората, инвестиционните или пенсионните им фондове и да ги използват по свое усмотрение - например за инвестиции в отбранителната индустрия. "Активно се обсъжда", че ЕС един вид ще конфискува парите на хората, ако не ги изхарчат в определен срок - според нея този срок е до шест месеца след постъпването им по сметката.


Близо 4,3 милиарда лева са общите разходи на ДОО за първите два месеца на годината, 3,8 милиарда лева от тях са за изплащане на пенсии. Националният осигурителен институт предоставя всеки месец информация относно касовото изпълнение на бюджетите на социалноосигурителните фондове, администрирани от института по силата на законова делегация.


Двата проекта АМ „Русе - Велико Търново“ и АМ „Европа“ са предвидени за финансиране от различни фондове на ЕС и няма никакво вземане или прехвърляне на средства от един към друг обект, тъй като източниците на финансиране в програмата са различни.


За една година те бележат ръст от близо 16% или над 3 млрд. лева. С най-голям дял от близо 87 процента са средствата в най-масовите, универсални фондове, в които задължително се осигуряват всички родени след 31 декември 1959 г.


Наблюденията ми показват, че ние имаме дълг от 40 млрд. лева, същевременно правителството има фискален резерв около 10 млрд. и се държат в БНБ, и няма доходност.


Това сочат най-новите данни на КФН за последния наблюдаван двегодишен период от 30 декември 2022 година до 31 декември 2024 година. Средноаритметичната доходност на годишна база за този период за най-масовите, универсални, фондове, е малко над 7,3 процента. В тях задължително се осигуряват за втора пенсия всички родени след 31-ви декември 1959 година.


Експертите на Съвета изразяват тревога, че разходите за пенсии през последните години растат с по бързи темпове от активите в Сребърния фонд. Ако тенденцията се задълбочи, до няколко години парите в него няма да могат да покрият пенсии дори за два месеца. Затова и смятат, че средствата би следвало да могат да се инвестират с цел извличане на доходност.


Подсектор "Социалноосигурителни фондове" също превишава разходите през ноември 2024 г. на годишна база, като отчетеният излишък е 45,92 млн. лева