АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Докладът на бившия управител на Европейската централна банка и италиански премиер Марио Драги, представен през септември пред Европейския парламент, изтъкна, че ЕС се нуждае от 800 милиарда евро (868,48 милиарда долара) инвестиции годишно, или до 5 процента от своя брутен вътрешен продукт, за да бъде икономически конкурентоспособен на своите съперници САЩ и Китай.
Докладът разглежда предизвикателствата, пред които са изправени индустрията и компаниите на единния пазар. Констатациите в доклада ще допринесат за работата на Комисията по нов план за устойчив просперитет и конкурентоспособност на Европа.
Това предлага премиерът на Италия Марио Драги, който каза пред италианския парламент, че Рим ще настоява пред Брюксел за организирането на подобни съвместни операции по съхраняване, за да бъде ЕС по-добре подготвен при бъдещи извънредни ситуации.
Новият италиански премиер направи оценка, че икономиката на страната няма да се върне на нивата от преди пандемията преди края на 2022 г. Бившият президент на ЕЦБ обяви реформи в секторите на публичната администрация, данъчната система и правосъдната система.
В края на октомври Марио Драги ще предаде щафетата на Кристин Лагард начело на Европейската централна банка (ЕЦБ). Франс прес се спира на ключовите моменти в осемгодишния мандат на италианеца, който ръководи ЕЦБ със силови методи, които бяха оспорвани.
Президентът на ЕЦБ Марио Драги каза след края на изнесеното заседание във Вилнюс по паричната политика, че остават рисковете от понижаване за икономиката на еврозоната, изтъквайки геополитическата несигурност, засилващата се опасност от протекционизъм и уязвимостта на нововъзникващите пазарни икономики.
Европейската централна банка (ЕЦБ) е готова да приспособи наличните политически инструменти в подкрепа на растежа и инфлацията в еврозоната, заяви в Брюксел председателят на ЕЦБ Марио Драги, цитиран от "Уолстрийт джърнъл".
Единодушно управителният съвет на ЕЦБ призна, че има "задъхване на динамиката|" в еврозоната и посочи, че рисковете, оказващи натиск върху конюнктурата, са се увеличили, заяви президентът на ЕЦБ Марио Драги пред журналисти след заседание по паричната политика.
Антисистемни и често популистки партии напредват в целия свят, като поставят под въпрос принципите на свободната търговия, многостранното сътрудничество и дори демокрацията.
Освен забавянето на растежа в еврозоната, Драги подчерта и рисковете, свързани с протекционизма, уязвимостта на нововъзникващите пазарни икономики и резките колебания на финансовите пазари.