АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Драги: Еврозоната в силен подем
Президентът на Европейската централна банка Марио Драги обрисува доста позитивна картина за състоянието на икономиката на еврозоната, но в същото време намекна, че ЕЦБ няма да бърза със стартирането на цикъл на затягане (повишаване) на лихвените ставки, съобщава "Уолстрийт Джърнъл".
По време на 27-ия Европейски банков конгрес във Франкфурт Драги каза, че икономическият растеж се разширява в целия валутен блок и започва все повече "да се самоподхранва", тъй като повишаването на заетостта увеличава личното потребление и инвестиции. Еврозоната се намира по средата на солидна икономическа експанзия и ние имаме все по-голяма увереност, че възстановяването е силно и че добрият възходящ импулс ще продължи и в бъдеще, отбеляза централният банкер.
Той обаче подчерта, че оказваната от ЕЦБ подкрепа е все още необходима, тъй като инфлацията в региона продължава да бъде прекалено слаба.
Заетостта в еврозоната достигна най-високото си ниво, постигнато някога. Но докато ние сме уверени в икономическото възстановяване, все още се нуждаем от търпелив и устойчив подход по отношение на нашата парична политика, посочи шефът на ЕЦБ.
През миналия месец ЕЦБ обяви внимателно "пренастройване" на широкообхватните мерки за стимулиране, разширявайки действието на програмата си за изкупуване на облигации, известно като "количествени улеснения" до септември 2018 година, но при намален наполовина темп на месечните покупки до 30 млрд. евро в сила от началото на следващата година. Решението да се намали размерът на програмата доведе до слаби вълнения на финансовите пазари, тъй като инвеститорите се фокусираха най-вече върху увеличаване на продължителността на програмата, което влияе механично и на времето на очакваното първо повишаване на рекордни ниските лихви ставки, добави Драги.
Въпреки че се виждат признаци, че инфлацията се движи стабилно над много ниските нива от последните години, нейният напредък към целевото ниво от малко под 2% остава непълен и частичен, посочи в речта си шефът на ЕЦБ. Според него слабостта на инфлацията може би се дължи на ниските ѝ равнища в миналото и на големият брой работници, намиращи се на ръба на трудовия пазар, като и двата фактора натежават върху растежа на заплатите. Той обаче допълни, че тези две влияние върху инфлацията вероятно ще избледнеят.
Осигуряването на ценова стабилност е предпоставка, че икономиката може да се развива по балансиран път, който може да бъде устойчив в дългосрочен план. Това е и водещият принцип на всички наши решения в областта на паричната политика, заяви Драги и отново потвърди, че ако необходимо, може да има удължаване на програмата за "количествени улеснения" след септември 2018 година.
Президентът на ЕЦБ също така отхвърли критиките, че стимулиращите политики на банката вредят на печалбите на търговските банки или пък, че те застрашават стабилността на финансовия сектор.
Изследванията на ЕЦБ откриват малко доказателства, че нашата парична политика понастоящем вреди на банките. Нетните приходи от лихви са останали доста стабилни през последните две години въпреки ниските лихвени ставки, посочи Марио Драги.
Tweet |
|