АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Достигането на нови, по-големи дълбочини в пристанищната зона ще осигури възможност за безопасно влизане и акостиране на по-големи кораби и е необходима предпоставка за бъдещото развитие на морските терминали.
В района на остров Белене е постигната минимална ширина на фарватера (корабоплавателния път) от 150 м и минимална дълбочина от 35 дм при ниско корабоплавателно регулационно ниво. Край остров Вардим е постигната минимална ширина на фарватера от 130 м и минимални дълбочини от 25 дециметра.
За да бъде постигнат максимален капацитет за корабоплаване през цялата година, от съществено значение за Изпълнителна агенция „Проучване и поддържане на река Дунав“ (ИАППД) е да разполага със собствено, съвременно оборудване за почистване и освобождаване на речното дъно от наслагвания и наносни затлачвания.
В напреднала фаза е изграждането на специализирано плавателно средство за драгиране, което ще влезе в състава на Изпълнителна агенция „Проучване и поддържане на река Дунав“ (ИАППД) – бенефициент по Оперативна програма „Транспорт и транспортна инфраструктура“. По-голямата част от изграждането на съоръжението вече е приключила и се очаква в края на месец март т.г. драгата да бъде завършена и доставена в...
Изпълнителният директор на изпълнителна агенция "Проучване и поддържане на река Дунав"/ИАППД/ Павлин Цонев е подписал договор за построяване и доставка на специализирано плавателно средство за драгиране. Това съобщиха от ИАППД в Русе.
Изпълнителна агенция „Проучване и поддържане на р. Дунав“ (ИАППД) обяви две обществени поръчки за доставка на оборудване, с което да извършва драгиране на река Дунав. Процедурите включват закупуване на драга, тръби за транспортиране на наносите, маневрен кораб, шалан и понтон.
До 2020 г. България ще разполага с 3 нови специализирани кораба за проучване на състоянието на река Дунав и нова машина за драгиране на критичните участъци.
Европейски план за драгиране на Дунав застрашава екологичното равновесие в региона, смятат от природозащитна организация WWF.