EUR 1.9558
USD 1.8157
CHF 2.0822
GBP 2.3511
CNY 2.5324
you tube
mobile version

Драконовски мерки за еврозоната

АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]

Въведете Вашият e-mail адрес, за да получавате най-важните новини на EconomyNews за деня на своята електронна поща.
E-mail
 

Драконовски мерки за еврозоната

mail13:20 | 09.12.2011прегледи 384 коментарикоментари 0


Ръководителите от еврозоната решиха тази нощ да втвърдят съвместно бюджетната си дисциплина, за да противодействат на дълговата криза, приемайки "нов бюджетен пакт", който ще бъде отворен за одобрение от други шест страни от Европейския съюз, сред които и България. Франс прес очертава основните мерки, залегнали в пакта: Съюз на бюджетната стабилност
Седемнайсетте страни от еврозоната искат да напредват към "Съюз на бюджетната стабилност" със "засилено управление за стимулиране на бюджетната дисциплина", но и с "по-силен растеж, увеличена конкурентоспособност и социална кохезия".
Златно правило
Всяка държава от еврозоната се ангажира да приеме "нов бюджетен регламент", наречен "златно правило" за бюджетна стабилност. Този регламент трябва да бъде вписан в конституцията на страните или на еквивалентно законово равнище. Засега единствено Германия и Испания са приели такова правило. Принципите трябва да бъдат еднакви за всички: "общите бюджети на държавните администрации трябва да бъдат балансирани или с излишък". На практика държавите могат да имат "годишен структурен дефицит", тоест без да се отчитат ефектите от икономическата конюнктура, който "да не надвишава 0,5 процента от брутния вътрешен продукт (БВП)". За сравнение – германското "златно правило" позволява максимален структурен дефицит от 0,35 процента от БВП от 2016 година.
Съдът на ЕС ще има правомощия да проверява дали бюджетният регламент, приет от всяка страна, съответства действително на принципите, постановени от Европейската комисия. Брюксел ще предлага и график на страните да преминат към бюджетен баланс. Правителствата, обект на процедура за прекомерен дефицит, ще трябва да представят програма за структурни реформи, която ще бъде прилагана под наблюдението на комисията и Европейския съвет.
Санкции
Санкциите за страните с дефицит по-висок от тавана от 3 процента от БВП или чийто дълг нараства прекомерно ще станат по-системни. Тези санкции, предлагани от комисията, ще бъдат "автоматични, освен ако срещу тях не се противопостави квалифицирано мнозинство страни членки на еврозоната". Досега беше необходимо просто мнозинство, за да се спрат санкциите.
Бюджети
Предложенията на Брюксел за надзор над националните бюджети, включително в етапа на подготовката им, ще бъдат обсъдени бързо от правителствата. "Ако комисията открие особено големи нарушения на Пакта за стабилност и растеж, ще поиска ревизия на проектобюджета".

 


Тагове: еврозона, мерки
 
 
 
Още от рубриката
 
 
Коментирай
 
Име:

E-mail:

Текст:

Код за
сигурност:

Напишете символите в полето:




 
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg