АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
ДФЗ: Средства за пчелари, животни
Управителният съвет на Държавен Фонд „Земеделие” (ДФЗ) отпусна 30 млн. лв. за 2022 г. за краткосрочни кредити на производителите на плодове и зеленчуци полско и оранжерийно производство и на стопаните, отглеждащи едри и дребни преживни животни.
Кредитите ще се предоставят при лихва в размер на 2% и следва да бъдат погасени до 30 юни 2023 г. Размерът на кредита на един земеделски стопанин е до 15 000 лв.
На подпомагане подлежат производители на плодове и зеленчуци, които имат подадено валидно заявление по схеми за обвързано подпомагане за плодове или зеленчуци (полски или оранжерийни), реколта 2022 г., както и са подавали заявяване за обвързано подпомагане за плодове или зеленчуци (полски или оранжерийни) за 2021 г. и декларация и документи за отчитане за реализация на продукция за 2021 г.
---------------------
Изплащането на финансовите средства за II транш за угоени прасета по държавната помощ „Помощ за реализирането на доброволно поети ангажименти за хуманно отношение към свинете“ за 2022 г. ще бъде извършено без прилагане на коефициент на редукция 0.5, както бе заложено в указанията за прилагане на схемата. Това реши Управителният съвет на Държавен фонд „Земеделие“ (ДФЗ). Промяната се прави по искане на бранша с цел да се подкрепят свиневъдите в период на влошена и нестабилна икономическа обстановка.
Припомняме, че УС на ДФЗ отпусна допълнителен ресурс в размер на 9 000 000 лева по помощта в началото на април 2022 г. Така бюджетът се увеличи от 35 000 000 лв. на 44 000 000 лв.
Помощта се предоставя на стопанство за покриване на допълнителни разходи или пропуснати доходи, свързани с изпълнение на доброволни ангажименти за хуманно отношение към животните, поети за най-малко 5 години.
За втория транш, приемът по който предстои от 2 до 16 септември 2022 г., ще се финансират угоени животни, продадени на кланиците от 1 май до 31 август 2022 г. Срокът за изплащане на средствата е до един месец след крайната дата за подаване на заявления.
---------------------
ДФЗ утвърди 18 000 лв. помощ de minimis за земеделски стопани за покриване разходите по задължителни мерки за контрол за съответствие на качеството на защитено наименование за произход „Странджански манов мед“.
Странджанският манов мед е със защитено наименование за произход и се среща единствено в района на Странджа планина. Схемата ще съдейства за съхраняване на традициите и на поминъка в региона.
Помощта за производител е в размер на 1800 лв. с ДДС и се предоставя за покриване на разходи за контрол за съответствие с продуктова спецификация, включваща разходи за задължителна годишна проверка на място от контролиращото лице за контрол за съответствие и лабораторен анализ на продукта при направената годишна проверка.
Предстои ДФ „Земеделие“ да изготви указания съвместно с компетентните дирекции на Министерство на земеделието.
Общият размер на предоставените на един земеделски стопанин помощи de minimis не може да надхвърля левовата равностойност на 25 000 евро (48 895,75 лв.) за период от три последователни бюджетни години.
Tweet |
|