EUR 1.9558
USD 1.9014
CHF 2.0853
GBP 2.3450
CNY 2.5935
you tube
mobile version

Дъждовете съсипват жътвата

АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]

Въведете Вашият e-mail адрес, за да получавате най-важните новини на EconomyNews за деня на своята електронна поща.
E-mail
 

Дъждовете съсипват жътвата

mail19:48 | 14.07.2009прегледи 1171 коментарикоментари 0


Людмила Спасова
Ако до 10 дни дъждовете в цялата страна не спрат, добивите от хлебната пшеница катастрофално ще паднат, силно ще се влоши и качеството й. Тази прогноза направи за БТА председателят на Тракийския съюз на зърнопроизводителите и член на Националната асоциация на зърнопроизводителите в България Красимир Аврамов.
Той бе помолен да коментира хода на кампанията и данните, които вчера Министерството на земеделието и храните, предостави на БТА.
Според тези данни до момента е прибрана едва 16,16 на сто от пшеницата. Това прави 1 803 072 дка от общо 11 167 133 дка. Средният добив според официалните данни на МЗХ е 343 кг/дка, производството - 619 155 тона. Площите с похабена продукция на този етап са 12 166 дка, основно в районите на Велико Търново и на Монтана, отчитат от ведомството.
Добивът от хлебна пшеница през миналата година беше 4 632210 тона. По данни на Националната служба по зърното и фуражите /НСЗФ/ до настоящия момент са изнесени 1 289745 т за трети страни и 716 202 т. за страни - членки на ЕС. Преходният остатък е в размер на около 400 000 тона.
Статистиката на МЗХ сочи, че до момента са ожънати 82,63 на сто или 1 952 731 дка от ечемика, при общ размер на засетите площи от 2 369 052 дка. От тях са добити 671 525 тона зърно при среден добив 344 кг/дка.
Засетите през миналата година площи с ечемик бяха 2 230 040 дка, като от тях реколтивираните площи бяха 2 226 587 дка, при среден добив 394,3 кг/дка. Произведени бяха 878 001 тона ечемик, сочат данните на дирекцията "Агростатистика".
За разлика от миналата година тази жътвена кампания се извършва при изключително тежки климатични условия. Кампанията стартира официално на 12 юни и от тогава дъждовете почти не са спрели.
Над 10 процента от прибраното до момента хлебно зърно е покълнало, заяви Красимир Аврамов. Такава по думите му е ситуацията във Врачанско, Велико Търново, Ловеч, Плевен. В областите - Видин, Монтана, Враца и Плевен вече от 7-8 дни комбайните не могат да влязат в нивите и жътвата е спряла. Там експерти на Асоциацията на зърнопроизводителите в България /НАЗП/ са измерили 18 - 22 процента влажност на зърното. Стандартът при жътва е 15 процента.
Агропрогнозата сочи, че валежите ще продължат още 10 - 13 дни и това силно увеличава опасността от повишаване на количеството покълнало жито и влошаване на качеството му, коментира Аврамов. В Хасковско и Старозагорско, община Раднево, например, са паднали 15 л/ кв метър и жътвата е преустановена, съобщиха от НАЗБ.
От асоциацията прогнозираха, не повече от 320 кг на декар среден добив и нито грам повече в тази ситуация. Според специалистите над 80 на сто от площите все още не са ожънати и това сериозно застрашава добивите.
Причините според Красимир Аврамов за очакваните ниски добиви и влошено качество са главно две - на първо място намаляване на хектолитъра на зърното и на второ - вторичното заплевеляване на посевите. В тези случаи комбайните, които жънат не могат да сепарират зърното и да приберат цялата реколта. Всичко това ни дава основание да кажем, че наистина, ако до 10 дни дъждовете не спрат ще имаме лоша реколта, заяви зърнопроизводителят. Засега най-засегнати са площите в Северозападна България, но от асоциацията очакват да бъдат засегнати и тези в Южна България.
Лошото в тази ситуация е и фактът, че много малка част от зърнопроизводителите са застраховали реколтата си, заради липса на финансов ресурс. Заради високия риск банките са искали 10 на сто от оценката на очаквания добив, което за повечето от тях е непосилно, коментираха експертите.
От Министерството на земеделието и храните - Дирекция "Растениевъдство" отказаха коментар. Те все още не са направили и анализ и оценка за влиянието на дъждовете върху жътвената кампания. По принцип за да може зърнопроизводителите да получат помощ, трябва на база на тази оценка да се реши има ли кризисна ситуация, или не, обясниха експертите от НАЗБ. На тези въпроси в момента обаче никой от МЗХ не желае да отговори, коментираха зърнопроизводители.
От Асоциацията на зърнопроизводителите в България препоръчаха на стопаните нито час да не бавят жътвата, в районите, където това е възможно. В складовете с прибраното зърно да се пуснат всички налични сушилни, предупредиха още от НАЗБ.
От Регионалните съюзи на зърнопроизводителите в страната вече съобщават и за слаба реколта на ечемика, като в Бургаски регион, например. Там добивът е с около 30 на сто по-малко в сравнение с предходната година, а средният добив на ечемик в региона е около 310-320 килограма от декар. Очакваният добив от пшеницата дори ще е по-нисък отколкото на ечемика - около 300 кг от декар при 400 кг/дка миналата година, прогнозират производители в региона.
Този петък НАЗБ ще се събере на национален съвет, за да анализира обстановката и да набележи съответните мерки, които да бъдат предложени на новото правителство.



 
 
 
Коментирай
 
Име:

E-mail:

Текст:

Код за
сигурност:

Напишете символите в полето:




 
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg