АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


От началото на годината до момента пласираният дълг на вътрешния пазар е 1 млрд. лв., по данни на БНБ и МФ. С новата емисия продадените ДЦК може да достигнат 1,5 млрд. лв.


Това е с над 3,690. млрд. евро (8,4 на сто) повече в сравнение с края на януари 2024 г. Краткосрочните задължения в края на януари са 8,582 млрд. евро (18 на сто от брутния дълг, 7,9 на сто от БВП) и се повишават с 7,8 на сто на годишна база или с 621 млн. евро.


Според закон ЕС цели да добива 10 на сто, преработва 40 на сто и рециклира 25 на сто от нужните му материали до 2030 година. Суровините включват основни метали - алуминий, мед и никел, литий - основен материал за производството на батерии, и редкоземни елементи, използвани в постоянни магнити за вятърни турбини или в електрически превозни средства.


Парламентарната поправка смекчава конституционно заложената дългова спирачка, позволявайки вземането на заеми за разходи за отбрана, гражданска защита, разузнаване и киберсигурност. Всички подобни разходи, надвишаващи 1 на сто от германския брутен вътрешен продукт (БВП) могат да бъдат финансирани с нов дълг.


Мнозинството в пленарната зала отхвърли две предложения на ПП-ДБ максималният размер на новия дълг, който може да бъде поет, да бъде 12 или 11,9 млрд. лв.


През 2024 г. в района на Алмати беше открит завод за преработка на волфрам. Понастоящем е завършено изграждането на миннообогатителния комплекс и се извършва работа по стартиране на дейността в минните производствени съоръжения. Общата стойност на проекта е $300 млн.


Това възлиза на 47.9% от БВП, което е с 3939.6 млн. евро (8.7%) повече в сравнение с края на декември 2023 г. (45 079.5 млн. евро, 47.6% от БВП), съобщава БНБ.


Групата на редкоземните метали включва 17 химични елемента, включително лантаниди, скандий и итрий. Те се наричат редкоземни поради малките си запаси в света - „рядко“ явление в дълбините.


Американският президент Доналд Тръмп заяви, че иска да договори споразумение с Украйна, в което тя да предложи гаранции за своите редкоземни минерали, широко използвани в електрониката, в замяна на американската помощ, предаде Франс прес. Той даде за пример минерали като уран, титан, литий, графит и други ценни стратегически ресурси.


Очакванията на "Мудис" са, че държавният дълг на България ще нарасне умерено през следващите години, достигайки 27 на сто от БВП в края на 2025 г. и около 29 на сто в края на 2026 г. спрямо очакваните 24,8 на сто в края на 2024 г., а дефицитът да остане близо 3 на сто от БВП през 2025 г. и 2026 година.