АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


Основните искания на синдикатите са свързани с високите цени, жилищната криза и колективното договаряне.


Венецуелското правителство обяви съкращаване на работното време на държавните служители поради "климатичната криза", довела до драстично намаляване на производството на електроенергия от ВЕЦ, предаде Франс прес.


Планираното смекчаване на строгото конституционно ограничение за държавните заеми, известно като "дългова спирачка", ще се прилага не само за разходите за отбрана, но и за федералните разходи за гражданска защита, разузнавателните служби, киберсигурността и помощта за държави, които са били нападнати в нарушение на международното право.


За месец януари 2025 г. промишленото производство се е върнало на нивото на 90% от 2021 г. Имаме криза, която в основата си е следствие на кризата в Европа, причинена от скъпата енергия, разменените санкции, липсата на човешки ресурси и административните тежести. Считаме, че европейското финансиране е сред важните фактори за излизане от кризата и повишаване на инвестициите, заяви председателят на УС на АИКБ Васил Велев.


Германският онлайн търговец на модни стоки "Цаландо" обяви, че разширява дейността си към България, Гърция и Португалия. Германската пощенска компания "Дойче пост" (Deutsche Post) обяви, че ще съкрати 8000 работни места до края на годината заради високите разходи.


"Дълговата спирачка" беше въведена от бившия канцлер Ангела Меркел през 2009 г. с цел да ограничи новите държавни дългове до 0,35 на сто от брутния вътрешен продукт (БВП) всяка година.


Както и при какаото, причината за повишението на цените на кафето е климатичната криза, най-вече необичайните метеорологични условия, които са нанесли щети на реколтата.


У нас те са 26,8 на сто, следвана от Румъния (23,9 на сто), Латвия (23,3 на сто), Гърция (21,7 на сто), Естония (21,2 на сто) и Кипър (20,0 на сто). За разлика от тях, по-малко от 10 на сто от наетите лица са получавали ниски заплати в Португалия (1,8 на сто), Швеция (4,1 на сто), Финландия (6,5 на сто ), Италия (8,8 на сто), Словения (9,4 на сто) и Франция и Дания (по 9,7 на сто).


Продължаващата енергийна криза повлия силно на индекса на цените на газа, който почти се удвои през 2021 г., преминавайки от 87 пункта през януари 2021 г. до 163 през ноември 2021 г. Оттогава стойността му отново се удвои през ноември 2022 г., достигайки 350 пункта.


АОБР и министърът на енергетиката Жечо Станков обсъдиха специални компенсаторни инструменти, които да действат при кризисни ситуации с цените на електроенергията=