АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


Средствата са вложени в проекти в общините Монтана, Вършец, Правец, Брезник, Земен, Белоградчик, Ботевград, Чипровци, които целят съхраняване и популяризиране на местното природно и културно наследство.


Те са общо 756 проекта. 638 проекта вече са със сключени договори, а 118 са в процедура по подписване. В момента върви активен диалог с общините за приключване на обществените поръчки и започване на строителния процес, тъй като до 30 юни 2026 г. строителният процес трябва да приключи и да бъде отчетен.


Това каза на конференция „Финансиране за енергийна ефективност, дигитализация и умения“ заместник-министърът на регионалното развитие и благоустройството Дора Янкова. Предстои изработване на правила за кандидатстване, а основен приоритет остава активното включване на общините и собствениците в процеса на обновяване.


"Дълговата спирачка" беше въведена от бившия канцлер Ангела Меркел през 2009 г. с цел да ограничи новите държавни дългове до 0,35 на сто от брутния вътрешен продукт (БВП) всяка година.


Увеличението на средствата за общините на макрониво е с 13 процента спрямо 2024 г. Силвия Георгиева отбеляза, че заложените числа в проекта са резултат от дълги и продължителни преговори с общо три кабинета от началото на миналата година досега.


През 2023 г. най-високото общо ниво на държавногарантираните дългове е отчетено в Нидерландия (30,4 на сто от БВП), Финландия (17,9 на сто), Италия (15,3 на сто), Германия (14,6 на сто) и Франция (13,5 на сто). отчита Евростат. За сметка на това в Ирландия, България, Чехия и Словакия равнището на държавногарантираните дългове се равнява на или е под 1 на сто от БВП .


Най-голям е размерът на инвестициите в Столична община – 14 млрд. лв., далеч пред Пловдив (близо 2,5 млрд. лв.) и Варна (малко над 1,5 млрд. лв.), като само в тези три общини нефинансовият сектор реализира над милиард лева инвестиционни разходи.


В заключителна фаза е и процесът по сключване на договори с общините по Етап I на процедурата за саниране на многофамилни жилища, който се изпълнява със 100 процента безвъзмездно финансиране.


По Етап II на програма „Подкрепа за устойчиво енергийно обновяване на жилищния сграден фонд – Етап II“ в рамките на НПВУ са одобрени общо 282 многофамилни жилищни сгради в 65 общински и районни администрации. Очаква се в мерки за повишаване на енергийната ефективност на одобрените блокове да бъдат вложени малко над 138 млн. лв. с ДДС.


Над 70 на сто от държавните инвестиции в Германия са за общините. Те гарантират предоставянето на обществени услуги и играят важна роля в зелената трансформация. С оглед на това, че собствените им средства често са недостатъчни, общините са зависими от безвъзмездни средства и средства за финансиране на своите инвестиции.