АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


В цяла Европа техниката отдавна е заместила тежкия физически труд и никой не възприема машините като заплаха. Опасни ли са промените, които МЗХ и ИАГ предлагат за две наредби – за сечите и строителството в горски територии?


Според него заради недостига на дървесина по-голяма част от компаниите, свързани с браншовете дърводобив и дървообработване, са застрашени от неизпълнение на договори със свои партньори, а при останалите съществува риск от спиране на работа.


Ръстът на добитата дървесина от принудителни сечи се дължи главно на пораженията от ураганни ветрове, снеголом и нападение от дървесен корояд в иглолистните горски насаждения.


Проучване показва, че годишният обем на незаконната сеч е в размер между 2,4 и 2,7 милиона плътни кубически метра (т.е. надвишаване с 1/3 на официалния добив).


Турската компания Yildiz Entegre обяви, че отваря нов завод за дърводобив в Румъния. Инвестицията възлиза на 150 млн. Евро и ще генерира около 450 работни места.


Това е над 1/4 от общия добив, при нива от 3,7 млн. куб. метра към 2005 г. Това показва „Анализ на незаконния дърводобив в България през 2006 – 2013 г.“ на WWF.


ЕС и Индонезия подписаха ключово споразумение, с което се предвижда да бъде ограничен незаконният дърводобив, предадоха световните агенции.


По време на първото високопланинско горско изложение ще бъдат представени природосъобразни системи за дърводобив, дървообработка и залесяване.


На заседанието в Брюксел не бе постигнато окончателно решение за приемането на регламента на ЕК, очаква се това да се стане на следващото.