АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Собственикът на Royal Bammens посочва, че вече не успява да поддържа компанията "икономически жизнеспособна". В Европа сега има около 400 000 екземпляра от прочутата им кофа за боклук "Капитоле" (Capitole). Фирмата има 174-годишна история, започнала когато Пийт Баменс отваря ковачница в Геертройденберг през 1850 година.
Събирайки приходите от петрол на Норвегия, фондът има за цел да увеличи националното богатство, за да финансира разходите на щедрата социална държава, когато запасите от въглеводороди се изчерпят. Официално създаден през 1990 г., той получава за първи път през 1996 г. "скромната" сума от 1,981 милиарда крони.
"Роял Баменс" произвежда кофи за боклук, кошчета на колелца и подземни контейнери за отпадъци. Според дизайнера му в Европа сега има около 400 000 екземпляра от прочутата им кофа за боклук "Капитоле" (Capitole).
Замразяването на реализацията на производството по преструктуриране вече е приключило. Наличната стока ще бъде разпродадена. Остава да се изясни кога ще бъдат затворени останалите 17 магазина от голямата верига.
Емблемата на тези усилия - шведската компания "Нортволт" (Northvolt), подаде иск за защита от кредитори в САЩ. Или с други думи обяви фалит. Дълговете на дружеството възлизат на около 5,8 милиарда долара.
Финансистът Стивън Линч е подал молба до правителството на САЩ за разрешение да наддава за газопровода, ако той бъде продаден в рамките на обявената в Швейцария процедура по фалит, допълва американското издание.
Китай изпревари Европа по създаването на нови лекарства. През 2023 г. източната държава е регистрирала за първи път 25 нови субстанции срещу 17 за Стария континент, показва нов доклад на ЕFPIA – европейската асоциацията на иновативните фармакомпании.
Предварителните данни показаха, че БВП на скандинавската държава се сви изненадващо през третото тримесечие с 0,1% спрямо второто, когато отбеляза спад с 0,3 на сто. Пазарните очаквания бяха за растеж на шведската икономика с 0,4% през периода юли-септември.
Страни като Ирландия, Испания и Германия също са участвали в теста, но понастоящем Белгия е единствената европейска държава след Исландия, която официално е приела закон за четиридневната работна седмица.
Японската компания Sanyo Trading организира интересна изложба на китайски електрически превозни средства, където бяха представени повече от дузина разглобени автомобила. Благодарение на това специалисти от Страната на изгряващото слънце успяха да разберат тайната защо са евтини автомобилите от Поднебесната държава.