АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Държавата крие истината за морските дюни
След направените проучвания правителството вече знае къде се намират дюните по Черноморието, но продължава да не показва цялата налична информация. Затова предупреждава Коалицията от неправителствени организации и граждански групи "За да остане природа в България".
Най-вероятно голяма част от дюните са незаконно заменени, приватизирани или реституирани чрез многократни нарушения на конституцията и българските закони. Затова няколко поредни правителства се страхуват да обявят кои олигарси са новите собственици на дюните, как са ги получили и кои министри и други държавни служители трябва да понесат отговорността за това.
По закон всички дюни, крайбрежни езера, лагуни, лимани и влажни зони представляват публична държавна собственост. Всички те от 1 януари 2008 г. трябваше да бъдат включени в кадастралните карти на черноморските общини съгласно Закона за устройство на Черноморското крайбрежие от 15 август 2007 г.
След скандала "Дюни гейт" в Несебър Народното събрание задължи Министерски съвет на 2 юли 2013 г. да картира дюните и влажните зони, които 5 години бяха неслучайно забравени от държавните служители.
Днес, повече от година по-късно дюните и влажните зони като публична държавна собственост все още не са отразени в кадастъра. Държавата я е страх да признае, че голяма част от дюните и влажните зони са незаконно заменени, приватизирани или реституирани чрез многократни нарушения на конституцията и българските закони.
Коалицията "За да остане природа" настоява Агенцията по география, геодезия и кадастър да покаже публично специализираните кадастрални карти, които вече са изготвени, но все още не са приети. Природозащитниците искат също да бъде разкрито кои имоти в нарушение на закона са станали частна собственост и в полза на кои лица и фирми.
Tweet |
|