АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


ЕК посочи за първи път ориентировъчна дата за публикуването на извънредния доклад за готовността на България за приемане на еврото, който правителството подаде през февруари. Оценката за изпълнението на критериите за членство в еврозоната в него ще е определяща за насрочване на дата за влизане на България в кръга от 20 държави, които използват общата валута.


От страните в Евросъюза единствено Унгария (-8 на сто) регистрира по-рязък годишен спад на промишлеността. Останалите държави от ЕС с най-голямо годишно намаление на промишленото производство през февруари са Германия (-3,7 на сто), Дания (-3,5 на сто), Румъния (-3,4 на сто) и Италия (-2,7 на сто).


В България равнището на трудова заетост (делът на заетото население в трудоспособна възраст) през 2024 г. е било 76,8 на сто, сочат данните на Евростат.


Цените на основните продукти на Великден – агнешко месо, яйца и зеленчуци – показват доста големи отклонения в отделните държави. БТА направи кратък обзор на цените им преди големия празник.


Двете държави ще заложат дипломация и преговори, за да бъдат намерени решения. Администрацията на Тръмп налага допълнителни мита върху вноса от Индонезия, които достигат 32%.


Най-голямо увеличение на месечна база е регистрирано в Естония (9,5 на сто), Румъния (4,8 на сто) и България (2,5 на сто).


Министър-председателят на Швеция Улф Кристершон заяви, че планира да увеличи разходите си за отбрана до 3,5 %БВП на страната до 2030 г. Това е значително по-голямо увеличение, което да бъде постигнато в рамките на по-кратък срок, спрямо досегашните планове за най-голямото превъоръжаване на страната от Студената война насам.


Най-голямо увеличение е регистрирано в Русе (8 на сто), следван от градовете Пловдив (5,9 на сто), Варна (5,1 на сто) и Стара Загора (4,5 на сто). През четвъртото тримесечие на 2024 г. цените на жилищата в страната са се увеличили с 18,3 на сто в сравнение с четвъртото тримесечие на 2023 година.


Телевизионната реклама за промотиране на България като дестинация за конгресен, кулинарен и винен туризъм стартира днес в девет държави и ще продължи до края на април.


Планираното смекчаване на строгото конституционно ограничение за държавните заеми, известно като "дългова спирачка", ще се прилага не само за разходите за отбрана, но и за федералните разходи за гражданска защита, разузнавателните служби, киберсигурността и помощта за държави, които са били нападнати в нарушение на международното право.