АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


Според доклада за Трансатлантическата икономика инвестициите на САЩ в България възлизат на 514 млн. щ. д. – стойност, която е без промяна спрямо Доклада от 2024 г. Докато българските инвестиции в Америка намаляват до 74 млн. щ.д. (с/мо 102 млн. щ. д. през 2023 г.).


Телевизионната реклама за промотиране на България като дестинация за конгресен, кулинарен и винен туризъм стартира днес в девет държави и ще продължи до края на април.


През четвъртото тримесечие на 2024 г. спрямо същото тримесечие на предходната година най-голямото увеличение на почасовите разходи за труд за цялата икономика е регистрирано в Хърватия (+13,9 на сто), Полша (+13,8 на сто), Румъния (+13,1 на сто) и България (+13 на сто).


Европейската стоманодобивна промишленост е от фундаментално значение за европейската икономика, като осигурява ресурси за критични сектори като автомобилостроенето, чистите технологии и отбраната.


Според доклада на Европейския парламент сивата икономика в България е 33,1 на сто, докато данните на АИКБ, базирани на Композитния индекс "Икономика на светло" (КИИС), сочат, че през 2022 г. този дял е 21,42 на сто.


Планираното смекчаване на строгото конституционно ограничение за държавните заеми, известно като "дългова спирачка", ще се прилага не само за разходите за отбрана, но и за федералните разходи за гражданска защита, разузнавателните служби, киберсигурността и помощта за държави, които са били нападнати в нарушение на международното право.


Европейската инвестиционна банка предоставя гаранция от 75 млн. евро на Пощенска банка в България с цел разширяване на финансирането за средни предприятия и укрепване на националната икономика.


ЕК не уточни кои компании са обект на разследването, уточни само, че се търсят възможни нарушения на антитръстовото законодателство на ЕС, включително забранено картелиране, търговски ограничения и сегментиране на пазара. Не бе посочено в кои държави членки се извършват разследванията.


Тя се нарежда след САЩ и Франция. Експертите са анализирали данни от 64 държави, които изнасят ключови оръжия (бойни самолети, военни кораби, системи за противовъздушна отбрана, танкове и превозни средства за бойна поддръжка, артилерия).


На този фон от Кофас ревизират оценките на седем държави (4 повишения и 3 понижения) и 20 секторни оценки (8 повишения и 12 понижения) след преразглеждане на първоначалния сценарий, който предвижда стабилизиране на глобалната дейност.