АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


Парламентарната поправка смекчава конституционно заложената дългова спирачка, позволявайки вземането на заеми за разходи за отбрана, гражданска защита, разузнаване и киберсигурност. Всички подобни разходи, надвишаващи 1 на сто от германския брутен вътрешен продукт (БВП) могат да бъдат финансирани с нов дълг.


В хода на преминалото бързичко окончателно обсъждане на държавния бюджет за 2025 г. беше одобрено и създаването на верига държавни магазини, които да се борят с високите цени на хранителните стоки и други от първа необходимост.


Планираното смекчаване на строгото конституционно ограничение за държавните заеми, известно като "дългова спирачка", ще се прилага не само за разходите за отбрана, но и за федералните разходи за гражданска защита, разузнавателните служби, киберсигурността и помощта за държави, които са били нападнати в нарушение на международното право.


"Дълговата спирачка" беше въведена от бившия канцлер Ангела Меркел през 2009 г. с цел да ограничи новите държавни дългове до 0,35 на сто от брутния вътрешен продукт (БВП) всяка година.


Предвижда се държавите свободно да пренасочват средства от фондовете на ЕС за сближаване, така че да ги използват за отбранителни цели. Фон дер Лайен предлага 150 млрд. евро да бъдат осигурени чрез заеми за доставката на боеприпаси, системи за противовъздушна отбрана, ракети и дронове.


Китайските банки са отпуснали нови заеми на стойност 5,13 трилиона юана (706,40 милиарда долара) през януари, което е над четири пъти повече, отколкото през декември и надвишава прогнозите на анализаторите, сочат днешните данни на Китайската народна банка.


Само за последните четири месеца тя е приела програма за 150 млн. лв. за развитие на индустриалните паркове, за 22 млн. лв. за финансиране на военнопромишления комплекс, за 15 млн. лв. за подпомагане на здравни заведения, както и такава за подкрепа на експортната дейност на български компании.


Влиятелният профсъюз Verdi и синдикатът на германските държавни служители (DBB) настояват трудовите възнаграждения на бюджетните служители да бъдат увеличени с 8 процента. Те посочват, че заплатите трябва да бъдат повишени най-малко с по 350 евро на месец.


Миналия месец Европейската комисия обяви, че е изплатила шестия транш на Италия по нейния Национален план за възстановяване и устойчивост на стойност 8,7 милиарда евро. От тях 6,9 милиарда евро са под формата на заеми, а 1,8 милиарда евро под формата на безвъзмездни средства.


Увеличението, което според оценки ще струва 1,65 трлн. сирийски лири или около 127 млн. д. по текущ курс, ще бъде финансирано от съществуващи държавни ресурси, плюс комбинация от регионална помощ, нови инвестиции и усилия за размразяване на сирийски активи в чужбина.