АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


На срещата стана известно, че повече от 50% от БВП на България се създава от предприятия, които активно използват интелектуална собственост, включително патенти, търговски марки и географски означения.


За пръв път българската мебелна промишленост участва с национален щанд в Минало. В изложението ще се включат 8 фирми от сектора: Валиян, Джи.отто Ливинг Софа, Е енд Д Логистик, Ет Елимекс – Иван Радевски, Квадрат дизайн, Колорадо-АВС, Мебели Драги, Мела.


Все по-трудно се разплащат фирми в строителството, земеделието и транспорта, показват данните на Allianz Trade. Расте рискът за експортно ориентираните български компании, алармират още експертите.


ВУЗФ обявява старта на стратегическо сътрудничество с един от най-престижните университети в Европа – Luiss Guido Carli University, базиран в Рим, Италия. Това партньорство предоставя нови перспективи пред студентите на ВУЗФ чрез създаването на Международна комбинирана програма (ICP) – уникална възможност за завършване на интегрирано обучение с придобиване на бакалавърска степен от ВУЗФ и магистърска степен от италианския...


С Държавен вестник бр. 26 от 27 март 2025 г. е изменена разпоредбата на чл. 96, ал. 1 от Закона за ДДС като прагът за задължителна регистрация се намалява от 1 април от 166 000 лв. на 100 000 лв.


Стратегията ще бъде насочена към преодоляване на финансовите, регулаторни и административни пречки, които ограничават или забавят разрастването на стартиращите предприятия и превръщането им в печеливши дружества на единния пазар.


ВМЗ ЕАД обяви стажантска програма, която дава възможност на младите хора без стаж по специалността да получат практически опит и възможност за развитие в родния край, работа в реална производствена среда и запознаване с утвърдените практики на управление в дружеството и сключване на договор за стипендия, а на дипломиралите се - договор за работа.


Компанията "Интернешънъл армърд груп" (International Armored Group - IAG) започна да произвежда бронирани автомобили в новооткрития си завод в Бургас. Това се случва в партньорство с фирми от българската отбранителна индустрия, както и с военни, научни и технически организации.


Данни показват, че частните предприятия са отговорни за над 70% от технологичните иновации в страната. Технологиите и иновациите като цяло са в основата на развитието на много частни компании, като 8 от всеки 10 нови продукта в Китай са резултат от частни предприятия. Освен това, 9 от всеки 10 високотехнологични предприятия са частни.


Какви са българските мебелни фирми, как работят те, как се развиват като управление, присъствие на пазара, как използват технологиите и дигитализацията? Ето разказа за четири от тях, намиращи се в Бургас.