АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Държавните дялове от 55 дружества на борсата
През последните дни много икономисти посочват, че един от начините кабинетът да влее свежи пари в стопанството е да приватизира държавни активи. Като възможната печалба от подобни действия се изчисля в широките граници между 3 млрд.лв. и 1 млрд.лв.
Общоприетата представа е, че ресурсът за приватизация е изчерпан, но това не е така, отбелязва в кракът анализ по темата и Институтът за пазарна икономика.
Към края на 2009 г. са приватизирани малко над 65% от всички държавни активи, съответно над 1/3 не са приватизирани. Наистина, според една от използваните дефиниции, а именно "подлежащи на приватизация активи", процентът на раздържавяване е над 99, но това определение ограничава процеса до активи, които е било решено да се приватизират при приемането на Закона за приватизация и следприватизационен контрол (ЗПСК) през 2002 г.
Реално запасът от активи, които могат и трябва да се приватизират, е все още много голям. През 2009 г. Агенцията за приватизация (АП) разполага с 34 компании с над 50% държавно участие в капитала и миноритарни пакети в други 173 дружества. Освен това, в двата "забранителни" списъка към ЗПСК са включени над 170 дружества, за които към момента се счита, че не трябва да се приватизират, защото имат отношение към националната сигурност или за тях е преценено, че са "стратегически". Само в АП и забранителните списъци има почти 400 компании, в които държавата има дял - в някои незначителен, но в други за десетки и стотици милиони левове.
Междувременно финансовият министър Дянков съобщи, че Министерство на икономиката и енергетиката и Министерство на финансите предвиждат на фондовата борса да бъдат предложени миноритарните дялове на държавата в 55 дружества.
Първо ще бъде създадена държавна консолидационна компания, която да обединява въпросните дялове, като това би могло да стане още тази седмица. Сред фирмите, от които ще бъдат предложени държавните дялове са електроразпределителни дружества, Завод Арсенал, Свободна зона Пловдив и други. Очакванията са листването да се извърши до края на тази година. Дянков не изключва и пряка приватизация на други държавни дружества.
С други думи ресурс за приватизация има, остава да има и воля, която бързо да надделее над традиционните стремежи към контрол и целеви назначения в тези предприятия. Битува схващането, че моментът не е подходящ, защото е криза и очакваните приходи биха били по-малко. Това вероятно наистина е така, но също така е вярно, че днес стойността на един лев от приватизация е по-ценен, отколкото, когато има растеж, голям внос и много инвестиции.
Приватизацията не трябва да се разглежда като цел сама по себе си, а като средство за създаване на растящи и ефективни компании. В този смисъл, цената не би следвало да е от първостепенно значение. Преминаването на тези компании в частни ръце ще спести на държавата милиони от преки и непреки субсидии и ще създаде печеливши пазарни субекти, които са двигателят на всяка икономика, заключава Институтът.
Tweet |
|