АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Държавните такси са се увеличили с 60%
В България за периода 2005-2008 различните видове държавни такси са се повишили средно 60 %, твърди експертен доклад на Световната банка. Докладът още отбелязва, че основен недостатък при формиране на таксите е, че процесът е некоординиран, непоследователен и непрозрачен.
По българските закони таксите трябва да са такива, че да покриват разходите за определена услуга, която администрацията извършва.
Анализът на банката показва, че някои агенции запазват значителен дял - до 75 процента от събраните средства, като ги разпределят за премии, което на практика е незаконно.
Според доклада има очевидни недомислици при формиране на таксите и административният труд , който стои зад всяка една от тях. Примерът на Световната банка е за таксата, която плащат туроператорите, за да регистрират агенция - 5 хил. лева, толкова е нужно да се внесе, за да се получи разрешително за откриване на хотел с над 500 стаи.
Зад първата услуга не стои особена работа, докато зад втората е нужно да се прегледат множество технически документи, да се правят и проверки на място.
Експертите от Световната банка смятат, че високата за туроператорите такса няма за цел да отрази съответните административни усилия или разходи, а да ограничи конкуренцията.
Подобен е и примерът с такса за откриване на аптека - и тя е 5 хил. лева. Целта там е да не се отварят сезонни аптеки в курортите, тъй като се счита, че подобни обекти са по-скоро импровизирани и продават фалшиви продукти. Ролята на таксите обаче не е да оказва регулация на пазара, посочва Световната банка.
На българската администрация е препоръчано да заложи на принципа на възстановяване на разходи при ценообразуването и да се разпишат ясни критерии за изчисляването на таксите.
Tweet |
|