EUR 1.9558
USD 1.8784
CHF 2.1094
GBP 2.3506
CNY 2.5920
you tube
mobile version

Държавният бюджет виси на косъм

АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]

Въведете Вашият e-mail адрес, за да получавате най-важните новини на EconomyNews за деня на своята електронна поща.
E-mail
 

Държавният бюджет виси на косъм

mail18:10 | 30.05.2023прегледи 635 коментарикоментари 0


Със свое решение правителството предлага на Народното събрание, на основание на чл. 87, ал. 1 от Конституцията на Република България, да се удължи действието на Закона за прилагане на разпоредби на Закона за държавния бюджет на Република България за 2022 г., Закона за бюджета на държавното обществено осигуряване за 2022 г. и Закона за бюджета на Националната здравноосигурителна каса за 2022 г. (т. нар. удължителен закон). Това съобщават от пресцентъра на Министерски съвет. 

След конституиране на 49-ото народно събрание на 12 април 2023 г. срокът на действие на удължителния закон е до 10 юни 2023 г. В случай че в споменатия срок не са приети Законът за държавния бюджет на Република България за 2023 г., Законът за бюджета на държавното обществено осигуряване за 2023 г. и Законът за бюджета на Националната здравноосигурителна каса за 2023 г., е необходимо да се продължи действието на т. нар. удължителен закон, посочват от Министерския съвет. Оттам уточняват, че предложеният законопроект ще осигури стабилност и възможност за финансиране на системите и осъществяване на техните държавни и обществени функции до приемане на Закон за държавния бюджет за 2023 г.

"По този начин се осигурява възможност за извършването на разходи и предоставянето на трансфери на първостепенните разпоредители с бюджет, при условията на неприети бюджетни закони за 2023 г. и при отчитане на влезли в сила актове на Народното събрание, на Министерския съвет и други нормативни административни актове, които предвиждат допълнителни или намалени бюджетни средства", посочват още от правителството.

Промените гарантират заплащане на дейности, свързани с помощи и обезщетения, други разходи, свързани със сигурността, живота и здравето на хората. Осигурява се възможност да се дофинансират инвестициите, включени в Националния план за възстановяване и устойчивост в резултат на инфлационните процеси, които доведоха до увеличаване на прогнозните стойности на изпълнението, оценени при одобрението на Плана на цени преди и до 2021 година, добавят още от Министерския съвет. Осигуряването на допълнителен национален ресурс, необходим за изпълнението на капиталовите инвестиции, ще подпомогне изпълнението на дейностите - етапи и цели от исканията за плащане, които предстои да се заявят към ЕК до 2026 г., отбелязват също от правителството.

По-рано пред Националния съвет за тристранно сътрудничество заместник-министър на финансите Людмила Петкова даде информация за бюджетната процедура. Тя обясни, че в парламента е внесен и Проект на решение за определяне на допълнителен срок за събиране на приходи, за извършване на разходи и за предоставяне на трансфери.

Предлагаме да отпадне условното блокиране във фискалния резерв на европейските средства и сребърния фонд, каза пред журналисти в парламента служебният министър на финансите Росица Велкова. Тя отбеляза, че финансовото ведомство  e внесло проект на закон за изменение и допълнение на така наречения удължителен закон. 

Велкова припомни, че служебното правителство е внесло в Народното събрание проект на закон за държавния бюджет на България за 2023 г. на 28 април тази година. Велкова добави, че вече е изтекъл един месец и законопроектът още не е влязъл за разглеждане по комисии. 

Министърът обясни, че срокът на действие на удължителния закон, който е бил приет, приключва на 10 юни, което означава, че се влиза в условията на разпоредба от Закона за публичните финанси, според която се финансират разходите до размера на постъпилите приходи. По думите й това ще създаде несигурност и безпокойство у всички граждани и бизнеса, които имат да получават плащания от бюджета – пенсии, заплати и т.н. 

"В тази връзка, тъй като времето напредва и очаквайки да се формира редовно правителство, ние вчера внесохме в Народното събрание проект на решение на НС, с което да се регламентира да се извършват разходи в срок до приемане на Закона за държавния бюджет за 2023 г. съобразно действащото законодателство и да се събират приходите по действащото законодателство, като в това проекторешение е предложено на НС да приеме определено приоритизиране на разходите", информира министър Велкова. Тя отбеляза, че днес следобед министерството е внесло проект на закон за изменение и допълнение на така наречения удължителен закон, с който да се измени срокът му на действие.

"Друго предложение, което правим, е да отпадне така нареченият параграф 15, с който условно са блокирани във фискалния резерв европейските средства и сребърния фонд", посочи Велкова. 

Тя уточни, че смисълът на единната сметка е да могат да се финансират гъвкаво разходите на държавата, а не да се теглят дългове. "В момента сме в ситуация, в която във фискалния резерв има десет милиарда, но поради това, че условно са блокирани едни средства, които към момента на държавата не са необходими да бъдат точно в този месец, примерно извършен този разход, ние не можем да ги ползваме и би следвало в такава ситуация да се тегли дълг", добави Велкова. 

По думите й сребърният фонд няма да се използва.


 
 
 
Още от рубриката
 
 
Коментирай
 
Име:

E-mail:

Текст:

Код за
сигурност:

Напишете символите в полето:




 
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg

Общини: Четири истории за успеха

06:58 | 07-08-24 | 1802