АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


Това е с над 3,690. млрд. евро (8,4 на сто) повече в сравнение с края на януари 2024 г. Краткосрочните задължения в края на януари са 8,582 млрд. евро (18 на сто от брутния дълг, 7,9 на сто от БВП) и се повишават с 7,8 на сто на годишна база или с 621 млн. евро.


Тази група купувачи се насочват предимно към имоти в новопостроени сгради, като обръщат внимание на енергийната ефективност на сградата и на осигуреното паркомясто.


Това каза на конференция „Финансиране за енергийна ефективност, дигитализация и умения“ заместник-министърът на регионалното развитие и благоустройството Дора Янкова. Предстои изработване на правила за кандидатстване, а основен приоритет остава активното включване на общините и собствениците в процеса на обновяване.


На първичния пазар на труда са заявени 12 831 свободни работни места, като най- много са в сферата на „Преработваща промишленост” – 20.5%, „Търговия; ремонт на автомобили и мотоциклети” – 14.7%, „Хотелиерство и ресторантьорство” – 13.3%, „Държавно управление” – 10.0%, „Образование” – 6.5% и „Административни и спомагателни дейности”...


Отделянето на 2,5 милиарда лева за саниране е добра новина. Това е шанс България да ускори обновяването на сградния фонд и да намали енергийната бедност. Но дали тези средства ще доведат до реална промяна или просто ще бъдат усвоени без дългосрочен ефект, зависи от начина, по който програмата ще бъде структурирана.


В рамките на държавно посещение в Русия ръководството на Мианма сключи междуправителствено споразумение за сътрудничество при изграждането на наземна атомна електроцентрала с малка мощност в Мианма. Споразумението касае партньорството между двете страни в рамките на проект за АЕЦ с мощност от 110 MW, с потенциал за разширяване на капацитета до 330 MW.


Община Пещера е първата в област Пазарджик и една от първите в страната, която започна изпълнението на договорите за безвъзмездна финансова помощ за енергийно обновяване на жилищни сгради, съобщиха от местната администрация. Общата стойност на договорите е в размер на 2 970 003,16 лв.


Икономистите на БАН: Мерките за енергийна ефективност да се съобразят с териториалните различия и уязвимост на домакинствата. Санирането на индивидуалните къщи е икономически по-целесъобразно от изпълнението на тези мерки за многофамилните сгради, стана ясно на кръгла маса в ИИИ.


През 2024 година осем сгради са въведени в експлоатация, с което офис площите клас А и В в София са достигнали над 2 466 300 кв. м, което представлява увеличение с повече от 3 на сто на годишна база.


Опитът от програмата за саниране, стартирала през 2015 г., показва, че 100% грантовото финансиране не води до устойчиви резултати. Досега, въпреки инвестираните 2,1 милиарда лева, само 4% от многофамилните сгради са обновени.