АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
В ЕС средно на това мнение са 48 на сто от участвалите в допитването. Сходни и по-високи дялове на гражданите с това очакване се наблюдава в още 13 държави от ЕС.
Трите отрасъла с най-големи дялове в общата сума на депозитите за сектора са търговия; ремонт на автомобили и мотоциклети (24,2 процента), преработваща промишленост (15,4 процента) и строителство (10,6 процента). Към края на декември 2023 г. в общата сума на депозитите преобладават тези с размер над 1 млн. лв. с дял от 58,8 процента.
България дели първото място с Румъния сред членките на ЕС с най-ниски дялове на незаети работни места, а Испания и Полша (0,9 на сто за всяка) и Словакия (1 на сто) допълват челната петица, сочат още данните на Евростат.
Московски съд забрани на швейцарската банка Ю Би Ес (UBS), както и на придобитата от нея "Креди сюис" (Credit Suisse) да се разпореждат с дялове в техните руски дъщерни дружества. Това показват съдебни документи, публикувани след искане от руската "Зенит банк" (Zenit Bank), която се опасява от загуби, ако швейцарските кредитори напуснат Русия.
Mitsui и Mitsubishi смятат в началото на септември да уведомят руската страна, че смятат да запазят своите дялове в "Сахалин-2". Те притежават общо 22,5% от дяловете в проекта, който осигурява около 9% от вноса на втечнен газ в бедната на природни ресурси Япония.
С указ се забранява на инвеститорите, подкрепили санкциите срещу Русия, да продават дяловете си в рамките на споразумения за подялба на продукция (PSA), в банки, стратегически предприятия, компании, произвеждащи енергийно оборудване, както и други проекти като производство но петрол, газ, въглища или никел.
Хибридните и електрическите автомобили са продължили да завладяват пазарни дялове в Европа през първото тримесечие, съобщи Асоциацията на европейските автомобилни производители, цитирана от Франс прес.
Процентът на предприятията, увеличили броя на дистанционните срещи, е най-висок във Финландия (79 процента), Малта (76 процента) и Швеция (71 процента), а най-ниски дялове са регистрирани в България (23 процента), Полша (29 процента) и Латвия (33 процента).
През последната година строителните материали са поскъпнали с между 30 и 100 процента, като цената им продължава да се увеличава и това засяга всички дялове на строителния процес. Ръстът в цената на металите е над 100 процента, на бетона - 30 на сто, а на различните видове изолации средно около 40 на сто.
За първите осем месеца на 2021 г. най-голям ръст спрямо същия период на предходната година се отчита при корпоративните данъци (около 26 на сто) и при данъка върху дивидентите и ликвидационните дялове на юридическите лица (над 55 на сто).