АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
АЕЦ „Кръшко“ е собственост на Словения и Хърватия и заработи през 1983 година. През януари 2023 г. получи екологично разрешително за удължаване на срока на експлоатация с 20 години до 2043 година.
Съобщението за възможното връщане на страната към ядрената енергетика идва почти 40 години след изоставянето ѝ чрез референдум, проведен през ноември 1987 г., след ядрената катастрофа в Чернобил.
Рим обмисля две опции за строителството на нови реактори - американската Westinghouse или френската EDF. Развитието на ядрената енергетика в Италия беше спряно с референдум през 1987 г. , потвърдено и с ново допитване през 2011 г. Въпреки това обаче страната е запазила своята експертиза, смятат в ядрените среди.
В случай на одобрение на референдума четири държави ще участват в надпреварата за изграждането на реактора - френската държавна енергийна компания Е Де Еф (EDF), но също и фирми от Китай, Русия и Южна Корея.
Скорострелно икономическата комисия в НС прие решение за отменя на забраната за внос у нас на въпросните продукти. Министърът на земеделието Кирил Вътев съобщи, че той не е уведомен за тази стъпка на НС. Ето обаче какво обяснява премиер Дянков.
Долната камара на италианския парламент одобри правителството да обмисли възможността да се развива отново ядрена енергетика в страната. Италия затвори атомните си централи през 1990 г. след референдум за ядрената енергитика през 1987 г., произведен след аварията в Чернобил.
Драгня не можа да стане министър-председател след победата на неговата партия на парламентарните избори в края на 2016 г. заради условна присъда за изборни измами по време на референдум за отстраняване от длъжност на тогавашния президент Траян Бъсеску.
"За първи път откакто правим проучвания свързани с европейската интеграция регистрираме по-голям брой граждани, които биха гласували срещу присъединяването към ЕС на един евентуален референдум", каза директорът на Ипсос Марко Уляревич.
Хърватското правителство ще намали възрастта за пенсиониране от 67 на 65 години след протестна кампания, организирана от водещи синдикати, три водещи профсъюза събраха над 700 хиляди подписа на граждани за свикване на референдум за намаляване на пенсионната възраст.
Повече от 97 на сто от жителите на Мало Пещене отговориха с "не" на въпроса на местен референдум за предоставянето на концесия за добив на естествения минерал глауконит по открит способ в землището на селото.