АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


ЕК посочи за първи път ориентировъчна дата за публикуването на извънредния доклад за готовността на България за приемане на еврото, който правителството подаде през февруари. Оценката за изпълнението на критериите за членство в еврозоната в него ще е определяща за насрочване на дата за влизане на България в кръга от 20 държави, които използват общата валута.


Депозитната лихва бе намалена с 0,25 процентни пункта до 2,25 процента - равнище, под което е била за последно през декември 2022 г., когато бе 2 на сто. Другите две водещи ставки - основната лихва по рефинансирането и лихвата по пределното кредитно улеснение, също бяха понижени с по 0,25 процентни пункта - съответно до 2,40 процента и 2,65 процента.


Официалната страница за приемане на еврото в България - https://еврото.бг и https://evroto.bg, e с обновени рубрики "За гражданите" и "За бизнеса", съобщават от Министерството на финансите.


От датата на членство ни в еврозоната всички сметки – разплащателни, депозитни, спестовни и други сметки в местни банки, ще бъдат еднократно, автоматично и безплатно превалутирани в евро. Още от първия ден на приемане на еврото титулярите на сметки ще могат да теглят от левовите си сметки само евро, независимо дали тегленето ще става чрез АТМ/ПОС устройство или в офиса на банка, платежна институция или дружество за електронни пари.


Всички въпроси и отговори, свързани с присъединяването към еврозоната, можете да откриете на официалната страница на Българската народна банка.


Председателят на УС на Асоциацията на банките в България Петя Димитрова каза, че банките са инвестирали над 400 милиона лева в системи, процеси и дигитализация, за да стане процесът на смяната на лева с еврото плавно и безпроблемно.


Трябва обаче да признаем, че около тази прогноза започват да се появяват някои несигурности. Краткосрочното нарастване на инфлацията може да се превърне в по-значим проблем, като потенциално измести решението от техническо към по-политическо, посочват в анализа и уточняват, че ключов фактор за инфлацията е либерализацията на пазара на електроенергия.


ЕЦБ реши да намали водещите си лихви с 0,25 процентни пункта. Това е шестото поредно понижение на ставките от юни 2024 г. насам и бе широко очаквано от анализаторите. В редовното допитване, проиведено от Ройтерс, всички 82 анкетирани прогнозираха тази стъпка.


По предварителни данни на НСИ през 2024 г. БВП на един зает се увеличава реално с 1.7% в сравнение с предходната година. На едно заето лице се падат по 57 652.8 лв. от текущия обем на брутния вътрешен продукт (БВП), като всеки зает създава средно 35.5 лв. БВП за един отработен час.


Страните от Европейския съюз вече използват лихвите от замразените руски активи, за да помогнат за въоръжаването на Украйна и за финансирането на следвоенното ѝ възстановяване, като това е извънреден приход от 2,5-3 милиарда евро годишно, отбелязва АФП.