EUR 1.9558
USD 1.8157
CHF 2.0822
GBP 2.3511
CNY 2.5324
you tube
mobile version

Дянков:Приватизация на 25% от БЕХ

АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]

Въведете Вашият e-mail адрес, за да получавате най-важните новини на EconomyNews за деня на своята електронна поща.
E-mail
 

Дянков:Приватизация на 25% от БЕХ

mail16:50 | 27.01.2012прегледи 978 коментарикоментари 0


„В момента обмисляме смесена стратегия, при която ще емитираме дълг на вътрешния пазар и за остатъка можем да прибегнем до пазара на еврооблигации, казва вицепремиерът и министър на финансите Симеон Дянков в интервю за Reuters.
Агенцията припомня, че страната ни има едно от най-ниските съотношения на дълг към БВП - 16 %, но предстои да изкупи 816 млн. евро облигации с падеж през януари 2013 година. Еврооблигациите могат да бъдат с матуритет 7 години и на стойност между 500 млн. и 1 млрд. евро, уточнява министър Дянков. Вътрешният пазар изглежда привлекателен след като тази седмица правителството продаде 7-годишни ДЦК при доходност от 3,9 %, посочва Reuters и цитира финансовия министър, според когото пенсионните фондове и местните банки разполагат с излишна ликвидност и желаят да я вложат в ДЦК.
В интервюто Симеон Дянков казва още, че целта на правителството е да продаде 10 до 25% дял от държавната енергийна компания БЕХ чрез чужда фондова борса до края на годината, което би могло да донесе „няколко стотин милиона евро". Правителството следва да подобри своята цел за бюджетен дефицит от 1,3 % от БВП тази година, което е важно за избягване на натиска върху паричния съвет (валутния борд), казва министър Дянков и добавя, че прогнозата за икономически растеж от 2,8 % изглежда постижима. Правителството не е притеснено за паричния съвет, тъй като левът е обвързан с германската валута и в случай на промени в еврозоната ще продължи да следва валутата, използвана от Германия, припомня Дянков.
"Има признаци през последните няколко седмици, че Европа се справя по-добре, отколкото бяха най-песимистичните прогнози. Това се отнася и за България.", казва финансовият министър. България все още се възстановява от дълбока рецесия, отбелязва изданието, но бележи ръст от около 2,3% миналата година. „Чрез поддържане на строга фискална политика не се наложи да въвеждаме строги мерки на ограничение като съседите ни Гърция и Румъния", заявява пред Reuters българският финансов министър.

 


 
 
 
Коментирай
 
Име:

E-mail:

Текст:

Код за
сигурност:

Напишете символите в полето:




 
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg