EUR 1.9558
USD 1.8959
CHF 2.0743
GBP 2.3122
CNY 2.5929
you tube
mobile version

Е-търговия в България ще расте още

АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]

Въведете Вашият e-mail адрес, за да получавате най-важните новини на EconomyNews за деня на своята електронна поща.
E-mail
 

Е-търговия в България ще расте още

mail14:10 | 26.03.2018прегледи 3742 коментарикоментари 0


Въпреки ежегодния ръст на електронната търговия у нас, все още България е на едно от последните места по изградено доверие сред потребителите и с малък брой електронни магазини. По-малко от 50% са потребителите в България, които имат доверие по отношение на онлайн пазаруването от местни онлайн търговци. Процентът е много по-малък когато става дума за трансгранична електронна търговия или пазаруване от чужди сайтове.

Състоянието на трансграничната електронна търговия в Европа беше една от обсъжданите теми по време на третата годишна конференция „Успешни стратегии за електронна търговия”.

Според професор Йеси Велтефреден от Университета за приложни науки в Амстердам очакванията са да навлизат нови играчи на пазара и конкуренцията да става все по-ожесточена. Към момента Amazon държи челните позиции с клиенти в 180 държави. Броят на пазарите също се очаква да се увеличи. Индия и Индонезия наваксват със значителни темпове и догонват Китай, който все още е на първо място.

Данните, изнесени от професор Велтефреден сочат, че през 2020г.се очаква продажбите от глобалната трансгранична търговия да достигнат 1 трилион долара. За сравнение през 2015г. те са били 304 милиарда долара.

Сериозен тласък на трансграничната търговия се очаква от разрастването на глобалните маркетплейс платформи. Според Флориан Филоте от eMag Marketplace, към момента Маркетплейс пазара съставлява 30 % от целия пазар на електронната търговия и този процент се очаква да се покачва.

Ако се върнем обратно към Европа и по-специално към България, потребителите у нас все още имат сериозни съображения да пазаруват от чужди сайтове. Загубата на лични данни, високите такси за доставка, връщането на продукта и това дали навреме ще го получим са сред сочените причини.

Картината не е много по-различна и по отношение на процентът компании в България, които продават трансгранично. И тук имаме много да наваксваме, тъй като сме на едно от последните места по продажби в други държави. Средно 60 % от онлайн магазините в Европа дават възможност за покупка от чужда държава.

„България трябва да се постарае, за да има по-добри резултати в трансграничната търговия. Тук няма достатъчно конкуренция, която да принуждава компаниите да търсят други пазари. Съществен проблем е езикът и различната азбука, затова може би е добре българските компании да се насочат към съседните държави”, сподели в заключени професор  Йеси Велтефреден.

Сред останалите участници в конференцията бяха експертът по електронна търговия от The Nielsen Company Беате Лорман, която се фокусира върху онлайн пазаруването в FMCG сектора. Сред ключовите фактори за успех тя посочи навлизането на интернет на мобилните телефони, социално-икономическите фактори, гъстотата на населението, доверието и културата.

Ваня Манова от Mastercard също посочи липсата на доверие като един от ключовите проблеми при онлайн пазаруване. Масово българският потребител предпочита методът „плащане при доставка”. За да се справи с този проблем и за да повиши сигурността сред потребителите Mastercard инвестира сериозни средства в разработването на метод за разплащане с биометрични данни.

Представителите на DHL и Speedy разказаха за новите тенденции в доставките на онлайн покупки и как електронната търговия променя B2B сектора.


 
 
 
Коментирай
 
Име:

E-mail:

Текст:

Код за
сигурност:

Напишете символите в полето:




 
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg