АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Проучването отчита най-високото равнище на доверие в ЕС, в еврото, европейците имат по-оптимистична представа за бъдещето. 51% от европейците имат доверие в ЕС, като най-високо е то сред младите хора на възраст между 15 и 24 години (59%). 51% от европейците заявяват, че се доверяват на ЕК.
63% от анкетираните европейци смятат, че засилването на сътрудничеството в рамките на Шенгенското пространство е основен приоритет за укрепването му до 2030 г. 83% от предприятията са съгласни, че Шенген е от полза за бизнеса, а 81% го признават за едно от основните постижения на ЕС.
Европейският парламент публикува ново проучване на Евробарометър, в което се разглежда поведението на гражданите на ЕС при гласуването на европейските избори и основните им приоритети.
Когато пътуват с обществен транспорт, българите избират междуградски автобус три пъти по-често, отколкото останалите граждани на ЕС. Това сочи проучване на "Евробарометър", представено от ЕК.
Попитани кои са двете най-големи предизвикателства пред ЕС днес, участниците в допитването поставят войната в Украйна и имиграцията. Като най-голямо предизвикателство пред собствената им страна те посочват инфлацията и икономиката.
Шест от всеки десет граждани (60%) проявяват интерес към предстоящите европейски избори на 6-9 юни, което е с 11 процентни пункта повече, в сравнение със същия период преди гласуването за европейски избори през май 2019 г.
72% от гражданите на ЕС считат, че тяхната страната е спечелила от членството си в ЕС, а 70% вярват, че действията на ЕС оказват въздействие върху ежедневието им.•Повече от половината от гражданите на ЕС (57%) вече проявяват интерес към предстоящите европейски избори, които ще се проведат на 6-9 юни 2024 г.•Приоритетни политики според гражданите на ЕС са: борба с бедността (36%), обществено здраве (34%), изменение на климата и...
Възрастта е най-широкоразпространената причина за дискриминация (46%), което се потвърждава и от последните данни на Евробарометър за ЕС. В проучването на nPloy полът и половата идентичност са следващия по популярност фактор с 33%, следван от семейния статус с 19%.
Едва девет на сто от гражданите на ЕС и шест на сто от хората в България изразяват пълна увереност, че ще живеят спокойно с пенсията си, 33 на сто (22 на сто у нас) са по-скоро спокойни, 32 на сто (36 на сто у нас) не са много убедени, а 22 на сто (33 на сто у нас) изобщо не са уверени, че пенсията им ще стига за спокоен живот като пенсионери. Това показват данните от проучване на Евробарометър, представени днес от Европейската комисия.
Последното проучване „Стандартен Евробарометър“, проведено през юни 2023 г., показва, че мнозинството от гражданите на ЕС продължават да подкрепят енергийния преход и да очакват мащабни инвестиции във възобновяеми енергийни източници.