АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Еврозона: 2% спад на БВП, 6% на банково кредитиране
Прогнозата на Ernst&Young за сектора на финансовите услуги препоръчва седемкратно увеличение на наличния в Европейския стабилизационен механизъм ресурс от 440 милиарда евро с цел предотвратяване на заразата на финансовите пазари. Ако не се предприемат решителни действия, БВП на еврозоната може да спадне с до 2% през 2012 г. и с още 1% през 2013 г. Прогнозата оценява вероятността това да се случи на 20%. Анди Болдуин, ръководител на звеното за финансови услуги в Европа, Близкия Изток, Индия и Африка в Ernst & Young, заяви: "Докато подготвяхме прогнозата за развитие на финансовите пазари, Европейската банкова асоциация обяви втори кръг от стрес-тестове, който ще включва и известнo отписванe на държавни дългове като част от анализа. Надявам се, че тези тестове ще успеят да намалят различията между настоящия инвеститорски скептицизъм към здравето на финансовия сектор и резултатите от първоначалните стрес-тестове и допълнително ще увеличат доверието на пазара. Тестовете най-вероятно само ще подчертаят, че редица институции се нуждаят от допълнително компенсиране на задлъжнялостта или от допълнителен капитал.
Прогнозата на Ernst & Young за сектора на финансовите услуги предвижда, че има 20% вероятност кризата с дълга да бъде управлявана хаотично. Преоценката на банковите акции в цяла Европа през последните 18 месеца показва, че инвеститорите отдавна са наясно, че преструктурирането на суверенния дълг на страните от периферията остава най-вероятният сценарий. "
Орязано банково кредитиране
Напрежението от хаотичното управление на необслужвания дълг може да намали банковото кредитиране с повече от 6% през 2012 и с още 2% през 2013. Мари Дирон, икономически съветник на Прогнозата на Ernst & Young за сектора на финансовите услуги каза: "Последните данни вече показват риск от рецесия по отделни показатели, като банковото кредитиране в периферията продължава да спада, а предлагането на кредити за бизнеса се стяга и в еврозоната. В случай на неуправляван дифолт, намаляването на кредитирането с още 6% би повлияло силно на основните движещи сили на икономиката и на дългосрочните перспективи за всички страни в цяла Европа. "
Риск от кредитна криза
Предвид несигурните перспективи, инвеститорите са предпазливи при кредитирането на банки от еврозоната. В резултат на това, издаването на дългосрочни необезпечени дългове вече престана. Банките в Еврозоната имат падеж на заеми от около 800 млрд евро, които се нуждаят от рефинансиране през 2012 г. А това води до повишаване на риска от кредитната криза. Анди Болдуин заяви: "Целият финансов сектор работи с един и същ кредитен ресурс, който започва бързо да се свива вследствие на продължителната несигурност на пазара.Трайното бездействие ще изостри настоящата липса на доверие в пазара и кредитните пазари ще замръзнат още повече от гледна точка и на предлагането и на търсенето. Това ще доведе едновременно до спиране на притока на доходи за банките и ограничаване на кредитирането на по-широкия пазар. "
Поява на сегмент „сенчесто банкиране”
Ограничаването на способността на банките да отпускат заеми поне за няколко години напред, ще даде възможност на инвестиционните фондове, фондовете за дялово финансиране и инвестиционните дружества да се възползват от празнината за предоставяне на кредити директно на големи корпорации. Болдуин коментира: "Банките все още имат конкурентно предимство по отношение на експертен опит в кредитната дейност, но без редовно предоставяне на кредити, пазарът ще създаде сенчест банков сегмент, който да кредитира изгодно големите корпорации. Такива "сенчести” банкови активности ще останат извън новия регулаторен режим на капиталови доплащания, давайки им потенциално несправедливо конкурентно предимство при ценообразуването на определени услуги."
Застрахователите са най-изолирани срещу дифолтен сценарий
В интервала между първите предупредителни признаци на проблем с платежоспособността в Гърция, Ирландия и Португалия, и първия симптом на неспособност за изплащане на задълженията, предизвикани от Гърция, повечето застрахователи и презастрахователи значително намалиха експозициите си към суверенен дълг от еврозоната и периферията, което изолира сектора от влиянието на дълговите проблеми. Дирон коментира: "В допълнение към намалените експозиции в суверенен дълг, застрахователите от еврозоната не изглеждат силно ангажирани в предоставянето на суапове за кредитно неизпълнение на периферните страни, което ги прави най-добре позиционирани в сектора на финансовите услуги. Въпреки това, косвените експозиции на индивидуалните застрахователи, включително силните експозиции на банковия сектор, ще окажат влияние и върху добре изолираните фирми.
Секторът за управление на активи заедно с инвеститорите на дребно, силно изложени на риск
Болдуин заяви: "Държавните дългове в еврозоната бяха във фокуса на индустрията за управление на активи през последното десетилетие. Въпреки, че имаше време за частична промяна на фокуса, един действителен дифолт ще нанесе краткосрочни щети на сектора и на репутацията му. " "До известна степен, пазарът предвиждаше това, но инвеститорите на дребно може да не са били наясно с потенциалните рискове за инвестициите си. Резултатите на почти всички видове фондове ще бъдат засегнати от непостоянността на пазара. Дори придвижването към кешови или валутни инструменти на паричните пазари ще са непривлекателни, поради отрицателни реални лихвени проценти и притеснения за ликвидност ", добави Дирон.
Данъкът върху финансовите транзакции (ДФТ) е преждевременно добавено притеснение
Пазарите с много малки маржове и силна динамика на транзакциите, каквито са валутните и фючърсните пазари, ще се превърнат в нежизнеспособни бизнеси под влиянието на данъка върху финансовите транзакции, който се прилага само в Европа. "Предложеният от Европейската комисия данък върху финансовите транзакции добави още един слой несигурност към вече напрегнатите пазари. Въвеждането на ДФТ би ударило непропорционално инвестиционното банкиране и участниците на фондовите борси, което допълнително възпрепятства печелившите дейности от сектора на финансовите услуги в Европа", каза Дирон.
Призоваваме за своевременен отговор от регулаторните органи и правителствата
"Ние трябва да се притесняваме от непредвидени последици от самостоятелни регулаторни и политически действия, които биха могли кумулативно да увредят шансовете за икономическо възстановяване. Сега повече от всякога имаме нужда от навременен, съвместен отговор от регулаторните органи и правителствата, който да подкрепи сектора на финансовите услуги. Така секторът на финансовите услуги може да изиграе своята роля в стимулиране на растежа и в погасяване на дълговете и дългосрочни спестявания ", добави Болдуин.
Tweet |
|