АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Тези данни са в съответствие с очакванията на икономисти, които прогнозираха, че годишната инфлация в еврозоната ще се ускори до 2,4 на сто през ноември.
В момента Румъния е страната с най-висока инфлация в Европа, а икономистите очакват тази ситуация да се запази и през тази година с новите фискални мерки на правителството.
Високият ръст на заплатите е свързан главно с високата инфлация през последните години, казва Петер Хайн ван Мюлиген, главен икономист в Статистическата служба на Нидерландия. В резултат на това покупателната способност на работниците се влоши много рязко и това беше основен проблем за синдикатите.
Основната група с най-малък ръст на цените в сравнение с декември 2023 г. е транспортът, където отчетената инфлация е 25,88 на сто. Най-поскъпнали при същата съпоставка са услугите на образованието, при които скокът на цените е от 91,64 на сто.
ОББ намалява прогнозата си за ръста на БВП до 2.1%, а тази за инфлацията на 3.1% за 2025 година. Общата инфлация спада устойчиво. До 3 месеца е възможно България да покрие този показател за Еврозоната.
В България годишната инфлация през ноември 2024 г. е 2 на сто, без промяна спрямо октомври. Най-ниски равнища на годишната инфлация през ноември са отчетени в Ирландия (0,5 на сто), Литва и Люксембург (1,1 на сто и в двете страни). Румъния (5,4 на сто), Белгия (4,8 на сто) и Хърватия (4 на сто) пък са с най-високи нива.
По данни на черногорската статистическа служба – Монстат, потребителските цени са се повишили средно с 0,2 на сто спрямо октомври.
През ноември 2024 г. спрямо предходния месец най-голямо е увеличението на цените в групите: „Хранителни продукти и безалкохолни напитки“ (+1.4%), „Развлечения и култура“ (+1.3%), „Алкохолни напитки и тютюневи изделия“ (+0.7%) и „Транспорт“ (+0.7%). Най-голямо намаление е регистрирано в групите: „Облекло и обувки“ (-1.3%) и „Жилищно обзавеждане, стоки и услуги за...
Увеличение на максималния таван de minimis на дружество за период от три години от 25 000 евро на 50 000 евро, за да се отразят няколко фактора, включително придобитият опит, както и развитието на пазара и извънредната специфична за сектора инфлация през последните години, както и прогнозната инфлация до датата на изтичане на срока на действие на регламента.
Това представлява ревизия в низходяща посока спрямо пролетната прогноза на финансовото министерство, според която инфлацията в края на годината, измерена чрез хармонизирания индекс на потребителските цени (ХИПЦ), се очакваше да достигне 2,3 процента.