АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Делът на европейците, притежаващи криптовалути като биткойн и етер, е нараснал повече от двойно между 2022 г. и 2024 г. - от 4 на сто до 9 на сто, според проучването за на ЕЦБ за платежните навици в еврозоната.
Втората по големина икономика в еврозоната вероятно отчита застой през последните три месеца на 2024 г. заради спад на активността след Олимпиадата в Париж, се посочва в икономическата прогноза на френския статистически институт.
Подкрепата за еврозоната бележи осезаем ръст сред българите спрямо пролетта на 2024 г. Доверието към еврото в България е нараснало с 9 пункта до 46% въпреки отчетената през годините поляризация на общественото мнение.
През третото тримесечие Ирландия (3,5 на сто) регистрира най-висок ръст на БВП спрямо предишното тримесечие, следвана от Дания и Литва (с по 1,2 на сто). Най-голям спад се наблюдава в Унгария (0,7 на сто) и Латвия (0,2 на сто).
Дас обясни, че идеята за обща валута на БРИКС е лансирана от една от страните членки на формата, но че макар и да е имало някои обсъждания, не е постигнат напредък в тази посока. Дас допълни, че страните от БРИКС са разпръснати по целия свят, докато за успеха на еврото е помогнало съседството на държавите от еврозоната.
В сравнение със същото тримесечие на предходната година, сезонно коригираният БВП нараства с 0,9 на сто в еврозоната и с 1 на сто в ЕС през третото тримесечие на 2024 г., след ръст от 0,5 на сто в еврозоната и 0,8 на в ЕС през предходното тримесечие на годишна база. На тази база данните отговарят на първоначалната оценка.
Според 79 на сто от участниците в допитването еврото е нещо добро за ЕС, а според 71 на сто общата валута носи ползи за тяхната страна от еврозоната. За 61 на сто е добре монетите от 1 и 2 евроцента да отпаднат. Това мнение не се споделя от мнозинството от участниците от Испания, Кипър и Гърция.
Темпът на нарастване на цените в еврозоната се ускорява до 2,3 на сто на годишна основа през ноември (спрямо същия месец на 2023 г.) при 2 на сто през октомври. Това сочи предварителната оценка на европейската статистическа агенция Евростат, публикувана на официалния й сайт.
БВП на човек от населението в стандарти на покупателната способност в еврозоната намалява от 110 до 104 в периода 2008 до 2023 г. В България БВП на човек по стандарт на покупателна способност от 43 се покачва до 64 през 2023 г.
Според изчисления на БНБ, българските банкноти, които ще бъдат изтеглени от паричното обращение за сметка на новите евробанкноти, възлизат на 642 тона или 32 тира, които ако бъдат подредени един зад друг, биха достигали дължината на 5 футболни игрища.