EUR 1.9558
USD 1.8981
CHF 2.0771
GBP 2.3369
CNY 2.5891
you tube
mobile version

Еврозоната в рецесия, ЕС - не, в САЩ предстои

АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]

Въведете Вашият e-mail адрес, за да получавате най-важните новини на EconomyNews за деня на своята електронна поща.
E-mail
 

Еврозоната в рецесия, ЕС - не, в САЩ предстои

mail15:40 | 12.06.2023прегледи 721 коментарикоментари 0


Еврозоната е изпаднала в техническа рецесия през първите три месеца на 2023 г., сочат данните на Евростат. Икономиката ѝ се е свила с 0,1 на сто през първото тримесечие на спрямо периода от октомври до декември миналата година.

0,1 на сто е спадът, който бе регистриран и през четвъртото тримесечие на 2022-ра в еврозоната спрямо предходните три месеца. Две последователни тримесечия спад на икономиката се дефинират като техническа рецесия. Мнозина анализатори прогнозират, че забавянето може да се задълбочи през годината, тъй като потреблението е ударено сериозно на фона на все още високата инфлация и високите лихви.

През май Евростат публикува предварителни данни, с които на тримесечна основа бе регистриран минимален ръст, но преразглеждането се е наложило заради втората оценка на германската икономика – най-голямата в Европа. Отрицателен растеж за същия период е регистриран в Гърция, Ирландия, Литва, Малта и Нидерландия.

Преди дни обаче "БизнесЮръп" (BusinessEurope) публикува своята "Икономическа перспектива за пролетта на 2023 г.". В анализа се подчертава, че падащите цени на енергията през меката зима са помогнали икономиката на ЕС да се отклони от рецесията, но ситуацията остава предизвикателна за много компании.

Генералният директор на BusinessEurope Маркус Й. Байрер заяви: "Икономиката на ЕС избегна рецесията, но остават много предизвикателства. Повишаващите се лихви правят достъпа до финансиране по-скъп за бизнеса. Повечето от нашите федерации-членки очакват стагнация на инвестициите в краткосрочен план. За да постигнат цифров и зелен преход, политиците трябва да използват всички инструменти, с които разполагат, за да привлекат повече инвестиции в ЕС. Това означава да се осигури свобода на регулаторните изисквания и изискванията за докладване и да се ускорят процедурите за издаване на разрешителни, особено за енергийни проекти".

Повече от половината от нашите федерации-членки смятат, че цялостният бизнес климат като цяло е по-добър от изключително несигурната перспектива през есента. Цените на енергията и прекъсванията на веригата за доставки намаляват, но компаниите, особено малките и средните предприятия, продължават да работят в изключително несигурна среда. През 2023 г. декларациите за несъстоятелност достигнаха най-високото ниво за последните осем години, посочва генералният директор на BusinessEurope. Нивата на инфлация напоследък спаднаха, но за да запазим икономиката на ЕС по пътя към възстановяването, ние призоваваме социалните партньори да продължат усилията за избягване на пагубна спирала на заплатите и цените, допълва Байрер.

Ключови прогнози:

БВП на ЕС ще нарасне с 0,7 на сто през 2023 г. (ревизия нагоре от 0,1 на сто от есенната прогноза) и 1,6 на сто през 2024 г. Прогнозата за България е за ръст 1 на сто на БВП през 2023 г. (при предходна прогноза за минус 1,3 на сто) и 1,7 на сто за 2024 г.

Въпреки скорошния спад, съотношенията дълг/БВП остава високо през Q4-2023 във всички страни-членки на ЕС, като най-високо е то в Гърция (около 170 на сто), а най-ниско - Естония (18 на сто), следвана от България (малко над 20 на сто).

Темпът на инфлация в еврозоната постепенно намалява, но остава висок на 5,4 на сто през 2023 г. и 2,7 на сто през 2024 г.

Нивото на безработица в ЕС през 2023 г. се очаква да е 6,2 на сто, а през 2024 г. - 6,1 на сто. Прогнозата за България е за безработица 5,7% през 2023 г. и 5,5 на сто през 2024 г.

Основни препоръки:

По-нататъшното нормализиране на паричната политика може да отслаби краткосрочния растеж, но остава от съществено значение за управлението на инфлационните очаквания.

С нарастването на разходите за финансиране за предприятията и особено предвид инвестициите, необходими за посрещане на цифровия и зеления преход, политиците трябва да удвоят усилията си, за да направят по-привлекателно за предприятията да инвестират в ЕС.

Бързото постигане на споразумение относно преразглеждането на Пакта за стабилност и растеж (ПСР) е от съществено значение, за да се подпомогнат държавите-членки при укрепването на публичните им финанси и да се гарантира, че те имат капацитета да отговорят на бъдещите предизвикателства.

Преразгледаните правила трябва да подкрепят стимулиращите растежа структурни реформи и публичните инвестиции, както и да увеличат ангажираността с плановете в държавите членки. Но правилата не трябва да осигуряват прекомерна гъвкавост при тълкуването им.

Важно е, както предлага ЕКо, референтните стойности от 3 % от БВП за държавните дефицити и 60 на сто за държавния дълг да продължат да бъдат в основата на рамката за икономическо управление.

Какво се очаква в САЩ?

Главният инвестиционен директор на американската банка JPMorgan Chase - Боб Микеле, заяви, че настоящият капиталов пазар му напомня за "измамното затишие" по време на финансовата криза от 2008 г. "Силно съм уверен, че до една година от този момент ще бъдем в рецесия", каза Микеле в интервю за CNBC.

Размишлявайки върху паралелите между кризата от 2008 г. и настоящата ситуация, той предупреди за текущото съживяване на фондовия пазар след банковите фалити и бързото повишаване на лихвените проценти.

"Виждаме неща, които може да видите само по време на рецесия или когато излизате от рецесия"", добави той и отбеляза, че САЩ ще навлязат в този рецесионен процес до края на годината.

 


 
 
 
Коментирай
 
Име:

E-mail:

Текст:

Код за
сигурност:

Напишете символите в полето:




 
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg

Общини: Четири истории за успеха

06:58 | 07-08-24 | 2175