АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


Очаква се инфлацията в еврозоната да е 2,2% за тази година спрямо прогнозираните през първото тримесечие 2,1%, се посочва в проучване на ЕЦБ. Съответно прогнозата за инфлацията през идната година се повишава до 2% спрямо 1,9%, но перспективите за 2027 г. остават без промяна на ниво от 2%.


Според информация в бизнес изданието "Ханделсблат" икономическият министър Роберт Хабек казва, че правителството очаква БВП на страната да остане без промяна през 2025 г. след две последователни години на рецесия.


Дефицитът на консолидирания държавен бюджет, изразен като процент от брутния вътрешен продукт (БВП), през последното тримесечие на миналата година достига 3,4 на сто в Европейския съюз и 3,2 на сто в еврозоната. Това сочат най-новите сезонно коригирани данни на Евростат.


Към края на 2024 г. съотношението на държавните дългове към брутния вътрешен продукт (БВП) в ЕС възлиза на 81 на сто, а в еврозоната - на 87,4 на сто. И двата показателя отчитат спад спрямо края на третото тримесечие на 2024 г., когато държавният дълг бе 81,6 на сто от БВП на ЕС и 88,1 на сто от БВП на еврозоната. Това съобщи в най-новата си публикация европейската статистическа агенция Евростат.


Според анализа на банката, средногодишната инфлация, изчислена по националната методология, е достигнала най-високата си стойност през първото тримесечие на текущата година, като се очаква да се понижи до около 3% към края на 2025 г. и да остане близо до това ниво през следващата година.


Целта на двете секции е да даде отговор на някои от най-важните въпроси, свързани с всички аспекти и обстоятелства от процеса по присъединяване на страната ни към еврозоната. Формата „въпроси и отговори“ е избрана, защото предоставя възможност за актуална, кратка и разбираема информация. Освен това всеки потребител може да се информира по темите, които го касаят или за които търси отговор в момента.


Очаква се събитието да събере финансови лидери и икономисти от целия свят, които ще обсъждат глобалните икономически тенденции и предизвикателства.


ЕК посочи за първи път ориентировъчна дата за публикуването на извънредния доклад за готовността на България за приемане на еврото, който правителството подаде през февруари. Оценката за изпълнението на критериите за членство в еврозоната в него ще е определяща за насрочване на дата за влизане на България в кръга от 20 държави, които използват общата валута.


Данните от базирания в Мюнхен институт "Ифо" (Ifo) сочат, че северните провинции Долна Саксония, Мекленбург-Предна Померания и Шлезвиг-Холщайн регистрират ръст на брутния вътрешен продукт (БВП) над 1 на сто през четвъртото тримесечие на 2024 г., изпреварвайки спада от 0,2 на сто, наблюдаван в цялата страна.


Официалната страница за приемане на еврото в България - https://еврото.бг и https://evroto.bg, e с обновени рубрики "За гражданите" и "За бизнеса", съобщават от Министерството на финансите.