АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Напрегнатите политически пейзажи и променящите се парични интереси могат да направят публичните и финансови инвестиции във възобновяеми енергийни източници нестабилни.
Избраният изпълнител ще трябва да проектира трасе от четири ленти, което ще даде икономически хоризонт за по-бърз достъп до един от най-големите мегаполиси в Европа - Истанбул
Това заяви Илиана Иванова, член на Европейската сметна палата, която представи Годишния доклад на палатата. За България не са намерени количествени грешки при управлението на европейските средства в областта "Земеделие и природни ресурси", но са открити грешки в областта "Кохезионна политика", посочи тя.
От общия износ на САЩ през декември 69% от товарите са били за Стария континент. След две последователни по-меки зими, Европа сега вижда първия истински зимен сезон след енергийната криза през 2022 г. и изчерпва природния си газ в хранилищата с най-бързите темпове от последните седем години.
Никъде в Европа токът не е толкова скъп, колкото в Германия. По официални статистически данни домакинство, състоящо се от три или четири души, е плащало през 2024 година 40 цента за киловатчас. В Ирландия и Дания цената е била 37 цента, в Чехия, Белгия и Италия - 33. В Унгария и България цената е била 10 цента за киловатчас.
Загубата на находището Шевченко е сериозен удар за нуждите на ЕС от литий. Доклад на Европейската комисия за 2020 г. прогнозира, че блокът ще се нуждае от до 18 пъти повече литий за проектите си за „зелен преход“ до 2030 г. и 60 пъти повече до 2050 г.
В момента Румъния е страната с най-висока инфлация в Европа, а икономистите очакват тази ситуация да се запази и през тази година с новите фискални мерки на правителството.
С присъединяването на Австрия, Швеция и Финландия Блокът се разрастна от 12 на 15 държави. Повече за това как членството на трите държави допринесе за Европа вижте във видеото.
Всеки месец средно по 34 пъба окончателно са били затваряни през годината. Това беше най-резкият спад в броя на пъбовете от 2021 г., когато секторът беше силно засегнат от пандемичните ограничения и скока на цените на енергията. Броят на пъбовете във Великобритания вече е намалял с повече от 2000 от началото на 2020 г.
Русия е транспортирала около 15 млрд. куб. м. природен газ през Украйна в рамките на 2023 година. Това представлява под 8 на сто от общите руски газови доставки за Европа през рекордната 2019 година. Делът на Москва в европейския пазар на природен газ рязко намаля след нахлуването в Украйна през 2022 г., което подтикна ЕС да намали зависимостта си от руското синьо гориво.