EUR 1.9558
USD 1.8824
CHF 2.1037
GBP 2.3574
CNY 2.5792
you tube
mobile version

Европейската икономика с ръст през Q2

АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]

Въведете Вашият e-mail адрес, за да получавате най-важните новини на EconomyNews за деня на своята електронна поща.
E-mail
 

Европейската икономика с ръст през Q2

mail15:07 | 11.02.2021прегледи 397 коментарикоментари 0


Европейската икономика вероятно ще нарасне рязко през второто тримесечие, тъй като ускоряването на ваксинациите срещу Covid-19 ще позволи на правителствата постепенно да премахнат протовоепидемичните ограничения и локдауни, заяви в понеделник заместник-председателят на Европейската комисия по икономика Валдис Домбровскис.

"Нашето очакване е, че с подходящо калибриране на ограничителните мерки и въвеждането на масова ваксинация ще можем постепенно да се върнем към икономическия растеж. Всъщност вече очакваме по-добри икономически перспективи през второто тримесечие на годината", каза той пред агенция Ройтерс.

Икономиката на еврозоната се сви с 0,7% на тримесечие през последните три месеца на 2020 г. и мнозинството икономисти очакват тя отново да се свие през първото тримесечие на тази година.

Миналия месец Международният валутен фонд прогнозира, че икономиките на САЩ и Япония ще се върнат към предпандемичните си нива до края на тази година, но икономиката на 19-те държави, споделящи еврото, ще успее да се възстанови едва през следващата година.

Домбровскис заяви пред Ройтерс, че Европа се възстановява по-бавно, тъй като органите на общественото здраве отнемат повече време в ЕС, отколкото САЩ или Великобритания, за да одобрят коронавирусните ваксини за обществена употреба.

Подробните проверки на ЕС са необходими отчасти, за да се преодолее скептицизмът към често силните антиваксинални движения в някои страни от ЕС, но закъснението означаваше, че и локдауните в европейските икономики ще бъдат в сила по-дълго, посочи той.

"Трябва да сме сигурни, че ваксините всъщност са безопасни по съображения за общественото здраве, но също така и по съображения за общественото възприятие, защото е важно да се гарантира широкото приемане на ваксинацията и хората всъщност са готови да ваксинират“, каза Домбровскис в интервюто за агенцията.

Той подчерта, че въвеждането на ваксини сега набира скорост с трите различни Covid ваксини, които вече са одобрени от ЕС, както и че още една ваксина е на път. Той каза, че през февруари ЕС ще получи 33 милиона дози, 55 милиона през март и 300 милиона през второто тримесечие от досега одобрените ваксини.

"Скоростта на ваксинация ще се увеличи значително през следващите дни и седмици", каза той.

Въпреки това икономиката на 27-членния единен блок вероятно няма да се възстанови до нивата от преди пандемията до следващата година. "Очакваме европейската икономика да се върне на нивата отпреди кризата през 2022 г.", каза той, преди ЕК да публикува последните си икономически прогнози на 11-ти февруари.

Тласък за европейското икономически възстановяване ще даде и зараждащото се прилагане на схемата на ЕС за съвместно взимане на заеми и предоставяне на средства посредством фонда за 750 милиарда евро, за да се направи икономиката на блока по-зелена и готова за дигиталната ера.

Европейският парламент трябва да одобри във вторник ключовата част от този план - 672,5 милиарда евро, които ще бъдат разпределени между правителствата на ЕС като заеми и безвъзмездни средства за модернизиране на икономиките им и за да ги направи по-устойчиви на бъдещи сътресения.

Парламентарното одобрение ще позволи на страните от ЕС да започнат да подават по-късно този месец до края на април официални планове за това как да изразходват своя дял от тази сума за проекти, които обсъждат с ЕК от миналата година.

Повечето от 18-те проекта на национални планове и 6-те частични проекта на планове, които Комисията е виждала досега, са положили усилия да изпълнят изискването, че 37% от средствата трябва да бъдат изразходвани за по-екологична икономика и 20% за по-голяма дигиталност.

Валдис Домбровскис каза, че досега плановете са имали повече подробности за това как да се харчат парите на ЕС, отколкото за това как трябва да се реформират икономиките, което е също толкова важна част от схемата.

На мнозина липсваха и необходимите подробности за целите и етапите, без изпълнението на които изпълнителният орган на ЕС не би могъл да изплати парите, допълни той.

Схемата за съвместни заеми на ЕС е само малка част от трилионите, похарчени от националните правителства на ЕС за подкрепа на техните икономики, като Домбровскис заяви, че ЕС няма да се опита да оттегли тази фискална подкрепа твърде рано.

"Ясно е, че е важно тази подкрепа да не се оттегли твърде рано, за да не се застраши възстановяването, но също така е важно да не провежда прекалено дълго, за да не се застраши фискалната устойчивост. Така че това ще бъде балансиращ акт", каза той .

Финансовите министри на ЕС ще обсъдят през второто тримесечие кога да започнат да ограничават фискалната подкрепа, но вече е решено фискалните стимули да останат в сила до края на 2021 г./БНР


Тагове: икономика, ЕС
 
 
 
Коментирай
 
Име:

E-mail:

Текст:

Код за
сигурност:

Напишете символите в полето:




 
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg