АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Регистрираните нови автомобили в страните от ЕС през ноември са с 1,9% по-малко в сравнение с година по-рано. Пазарът на нови електрическите автомобили, задвижвани изцяло от батерии (BEV), се свива с 9,5% на годишна база, сочат нови данни на Европейската асоциация на автомобилостроителите (ACEA).
Австрийската национална банка публикува по-песимистична прогноза за развитието на националната икономика в сравнение с прогнозата през септември. Очакванията са през 2024 година БВП да намалее за втора поредна година, като прогнозата е за спад с 0,9 процента.
"ЧЕХ ПЛАСТ" ООД – производител на алуминиева и ПВЦ дограма в европейски мащаб, успешно приключи проект на обща стойност над 800 000 лв.
От сумата около 3,4 милиарда евро ще бъдат използвани за насърчаване на внедряването на технологии за декарбонизация в Европа, в това число и за батерии за електрически превозни средства.
Изследвани са цените на два български града и те попадат в топ 10 на най-изгодните за покупка на имот. Средната цена на апартамент от 100 кв. м в Бургас е 136 хил. евро, а в Пловдив е 131 хил. евро. В топ 10 на градовете с най-ниски цени на жилищата попадат и три румънски града.
България представи туризма си на няколко европейски изложения. Страната участва в най-голямото туристическо събитие в централна Германия - международното изложение Touristik & Caravaning в Лайпциг, което продължи до 24 ноември, както и в международното туристическо изложение TTR 2024, което се състоя от 21 до 24 ноември в Букурещ.
Приобщаването на финансовите институции в Черна гора към платежните схеми на SEPA, съгласно календара на Европейски платежен съвет, ще стане от април 2025 г.
Чрез провеждане на дейности, утвърдени от най-добрите европейски и световни практики, програмата ще подпомогне повишаването на кадровия потенциал и развитие на висшето образование, науката и иновациите в сферата на ядрената енергетика и пряко свързаните с нея ядрени науки, технологии и инженерство. Средствата за нейното изпълнение са размер на 8 500 000 лв., а срокът - до края на 2030 г.
Според предварителните изчисления, добивът може да бъде използван в производството на около 370 000 електрически автомобила. Очакванията са в продължение на 17 години в мината да бъде добиван литий, който е важна съставка в производството на литиевите батерии за електрическите автомобили, но който има и други приложения.
Тя бе реализирана с финансовата подкрепа на ОП "Региони в растеж 2014-2020", съфинансирана от ЕС, чрез Европейски фонд за регионално развитие. Общата стойност на проекта е 9 274 578,02 лв. Част от сумата е собствено финансиране, осигурено от община Пловдив. То е в размер на 1 259 421,00 лв.