EUR 1.9558
USD 1.8157
CHF 2.0822
GBP 2.3511
CNY 2.5324
you tube
mobile version

Европейските фермери започват протести

АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]

Въведете Вашият e-mail адрес, за да получавате най-важните новини на EconomyNews за деня на своята електронна поща.
E-mail
 

Европейските фермери започват протести

mail16:35 | 15.11.2024прегледи 74 коментарикоментари 0


Френските фермери планират масови протести от понеделник срещу споразумението за свободна търговия с южноамериканския блок Меркосур с аргумента, че той ще напреди на селското стопанство на ЕС, предаде Ройтерс. Призивът за протести беше отправен от най-голямата фермерска организация - Фе Ен Ес Е А (FNSEA).

Той идва, след като фермерите в Белгия призоваха за демонстрации пред централата на ЕС в Брюксел.

"Това търговско споразумение, което свързва част от страните в Южна Америка с Европа, може да има драматични последици за селското стопанство", заяви председателят на Фе Ен Ес Е А Арно Русо пред радио "Франс ентер".

"Затова в понеделник ще излезем на протест във всички региони и ще демонстрираме няколко дни, за да бъде чут гласът на Франция по време на срещата на Г-20 в Бразилия. Надяваме се, че и други европейски страни ще се присъединят към нас, защото не става дума за Франция, а за Европа", допълни той.

Все пак френските фермери не планират да блокират пътища и магистрали, както сториха миналата година по време на протести срещу евтиния внос от Украйна и тежката европейска регулаторна рамка. "Не сме тук, за да притесняваме французите, тук сме, за да им кажем, че сме горди да ги храним и да продължаваме да произвеждаме във Франция", заяви още Русо.

Министърът на селското стопанство на Франция Ани Женевар окачестви планираното споразумение за свободна търговия с Меркосур като "лоша сделка", тъй като тя би позволила във Франция да пристигнат "99 000 тона говеждо месо, 180 000 тона захар и подобно количество пилешко" и да породят опасна конкуренция за местните производители.

Френските фермери страдат от серия неблагополучия, сред които лошите метеорологични условия през настоящата година и болести по добитъка, припомня Ройтерс.

Български фермерски съюз (БФС), член на европейската организация COPA-COGECA, подписа отворено писмо до председателя на ЕК Урсула фон дер Лайен и министър-председателя на Унгария Виктор Орбан. В него са описани исканията за по-конкурентоспособна търговска политика на ЕС и преразглеждане на споразумението за свободна търговия с южноамериканския блок Меркосур и търговията с Украйна и Китай, съобщиха от БФС.

Съюзът подкрепя исканията за повече възможности за европейските фермери и справедливи политики за всички страни членки.

В писмото са изразени исканията за по-последователна търговска политика и нуждата от повече внимание върху следните теми - търговското напрежение с Китай, сделката с Меркосур и влиянието на конфликта между Русия и Украйна, които влошават условията за земеделските производители в ЕС.

Разрешаването на внос от Меркосур с по-ниски стандарти за устойчивост и качество ощетява фермерите в Европа, посочват от БФС.  В съобщението е отбелязано още, че е необходима политика, която дава приоритет на конкурентоспособността на земеделието на ЕС и въвежда справедливи стандарти със страните партньори.

Например в говеждото месо, внесено от Бразилия, са открити множество опасни хормони като естрадиол 17β, забранен в ЕС от над 40 години поради опасност от рак, но широко използван в Латинска Америка. Това бе установено след скорошна проверка на Генералната дирекция на ЕК "Здравеопазване и безопасност на храните", посочват от БФС.

В последното си общо прессъобщение европейски селскостопански организации, сред които и COPA-COGECA, призовават за спешно преразглеждане на споразумението между ЕС и Меркосур. Становището се подкрепя и от Българския фермерски съюз, който е член на организацията.

Освен това царевицата и захарната тръстика, внесени от Бразилия, се обработват с многобройни пестициди, като например атразин, който е изключен от употреба в Европейския съюз от над 15 години. Различните стандарти за безопасност и опазване на околната среда правят това търговско споразумение неустойчиво за производителите в ЕС и неконкурентно за фермерите и представляват риск за потребителите, коментира Георги Стоянов, председател на БФС, цитиран в съобщението.

Писмото е подписано от повече от 50 организации членки на COPA-COGECA, сред които и Български фермерски съюз.


 
 
 
Коментирай
 
Име:

E-mail:

Текст:

Код за
сигурност:

Напишете символите в полето:




 
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg