АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Нередностите засягат част от 48-те милиарда евро, изразходвани по Механизма на ЕС за възстановяване и устойчивост (Recovery and Resilience Facility - RRF), основен компонент на инструмента "Следващо поколение ЕС" (NextGenerationEU), предназначен да подпомага държавите членки след пандемията от КОВИД-19.
Сумата възлиза на 23,9 милиарда евро, съобщи министърът на европейските инвестиции и проекти Адриан Къчу. След заседание на правителството в сряда вечерта той информира още, че от финансовата рамка на програмния период 2021-2027 година са извършени плащания за 650 милиона евро.
Фондът на фондовете управляваше по време на предходния програмен период един млрд. лева ресурси при споделено управление между 15 финансови инструмента, които достигнаха до 3200 бенефициенти - малки и средни предприятия.
С инвестицията се поставя началото на първия проект за "кръгова икономика" в Атина, като се модернизират остарелите влакове и се гарантира рециклирането на съществуващите материали, като същевременно се предоставят на гражданите по-надеждни услуги в областта на обществения транспорт и се инвестира в екологичната мобилност в града, заявиха от Европейската комисия.
Разаследването е във връзка със съмнения за измама с евросредства, предоставени покрай отминалата пандемия от ковид.
"Културно-духовното развитие е фактор за подобряване на качеството на живота в селските райони, намаляване на миграцията на хора, опазване на културното наследство и традициите в тези райони", заяви министър Вътев.
В рамките на последните два месеца бяха одобрени европейските средства по седем от оперативните програми – 14 млрд. лв., които ще се влеят в българската икономика в следващите шест години по новия програмен период. Отделно националното съфинансиране е над 2 млрд. лв., като общо средствата стават над 16 млрд. лв.,
Това касае от началото на програмния период през 2014 г. до края на първото полугодие на 2022 г., съобщават от Областния информационен център (ОИЦ). Одобрените и изплатени вече средства възлизат на 177 700 000 лева или над 87 на сто от общия финансов ресурс.
Най-много от тях са в столицата – над 5,1 млрд. лева. Следват областите Пловдив (над 1,2 млрд. лв.) Благоевград (1,1 млрд. лв.) и Бургас (943 млн. лв.). Като абсолютна сума пък най-малко са усвоените фондове в областите Перник, Търговище и Кюстендил (по около 160 млн. лв.).
От тях 766 млн. лв. ще бъдат инвестирани за развитието на градските центрове по Програмата за развитие на регионите. Близо половин милиард лева ще са средствата за проекти по програмите за трансгранично сътрудничество със Сърбия и Румъния.