АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Реалното индивидуално потребление (AIC) на човек от населението е представено чрез индикатора стандарт на покупателната способност (СПС - PPS). Този показател позволява да бъде извършена оценка на стандарта на живот на домакинствата в дадена страна, уточнява Евростат.
Темпът на нарастване на цените в еврозоната се ускорява до 2,3 на сто на годишна основа през ноември (спрямо същия месец на 2023 г.) при 2 на сто през октомври. Това сочи предварителната оценка на европейската статистическа агенция Евростат, публикувана на официалния й сайт.
През 2023 г. общото количество уловена риба в ЕС е възлизало на 3,3 милиона тона живо тегло от общо седем морски зони, за които Евростат има налични данни. Това е свидетелство за продължаващата тенденция на спад на улова от 4,6 милиона тона през 2018 г.
През 2023 г. 95 на сто от домакинствата в градовете на ЕС са имали достъп до интернет спрямо 93 на сто в предградията и 91 на сто в селските райони, сочат данни на европейската статистическа служба Евростат, публикувани на сайта си.
За България даннитe на Евростат, отчитащи Индекса на хармонизираните потребителски цени (HICP), сочат годишен инфлационен темп от 2 на сто през миналия месец спрямо 1,5 на сто през септември.
Продукцията на промишления сектор в ЕС и еврозоната е намаляла с 2 % през септември на месечна база. Това сочат най-новите сезонно изгладени данни на европейската статистическа агенция Евростат. Спадът последва отчетения за август ръст със съответно 1,2 и 1,5 на сто в ЕС и еврозоната.
Добра новина за китайската компания BYD, която изгражда първата си европейска фабрика за автомобили в Сегед, е, че продажбите на електрически и хибридни автомобили в ЕС са се увеличили значително между 2017 г. и 2023 г., според данните на Евростат.
Работниците и служителите с договори за временна заетост са съставлявали 17,1 на сто от хората в активна трудова възраст (на възраст от 20 до 64 години) в ЕС през 2023 г. Това съобщава европейската статистическа служба Евростат. Делът на работниците и служителите на временна трудова заетост намалява спрямо 2014 г. (19,1 на сто).
Въпреки че технологиите все повече заместват човешкия фактор, охранителният сектор си остава сериозен работодател по брой заети лица. По данни на Евростат в „Дейности по охрана и разследване“, код N80, в България работят над 50 хиляди заети лица. Пазарът обаче се насити с охранителни фирми, от което конкуренцията за обекти стана свирепа, а желаещите да упражняват професията все по-малко.
Страните от ЕС с най-висок бюджетен дефицит през миналата година са били Италия (7,2 на сто), Унгария (6,7 на сто) и Румъния (6,5 на сто). При общо 10 държави от Евросъюза бюджетният дефицит е бил над 3 на сто, посочва Евростат.