АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Еврото в отстъпление
След оптимизма, на който бяхме свидетели през изминалите 3 седмици, тази седмица започва с понижение на еврото спрямо долара. „След ръста е нормално да видим корекция, коментира Пламен Пейчев от Trader.bg. „Какво ще е представянето на европейската единна валута в следващите дни ще зависи най-вече от новините около срещата на върха на лидерите на страните от Г-20 в Кан, Франция, която е планирана за 4-5 ноември. На тази среща се очаква страните извън Еврозоната да продължат натиска си за по-ефективна работа по новите анти-кризисни мерки”, допълни той.
Тепърва ще разберем дали понижението на еврото е само временна корекция или ще се оправдаят скептичните очаквания на икономисти и анализатори, че съмненията на инвеститорите отново ще нарастват.
„Въпреки нестабилността в момента, не очаквам да се сбъднат най-песимистичните прогнози, че Гърция и другите най-силно засегнати от дълговата криза страни, ще излязат от Еврозоната , тъй като това не би им помогнало, а само би задълбочило проблемите им”, коментира Пламен Пейчев.
Той припомни, че през изминалата седмица (24-28 октомври) единната европейска валута отчете ръст спрямо долара, като завърши с повишение от 1,9% до 1,4196 Това се случва за трета поредна седмица. Валутната двойка EUR/USD, достигна 1.4246 (данни към четвъртък 27 октомври, късно вечерта), което е най-високото ниво от началото на септември. Причината за повишаването на цената на еврото е нарастващият оптимизъм сред участниците на пазара. Те очевидно са сравнително спокойни за икономическото и финансово състояние на Европа в момента и смятат, че европейските лидери са направили достатъчно за спиране на дълговата криза в района. От друга страна става ясно, че очакванията им за изхода от срещата на европейските лидери са били твърде ниски.
Миналата сряда (26/10) лидерите от ЕС повишиха спасителния си фонд до 1 трлн. евро и се споразумяха за втори спасителен пакет за Гърция по време на срещата си в Брюксел. Новото споразумение за Гърция ще намали техния дълг до 120% от БВП до 2020 г. от предвижданите 170% за следващата година. Договореното публично финансиране от 130 млрд. евро, заедно с 50% опрощаване на дълга, следват първия пакет, отпуснат през май 2010 г. от 110 млрд. евро.
Tweet |
|