АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
България незаслужено не беше приета за пълноправен член на Шенген, смятат 53% от анкетираните. Според 29% страната ни заслужено не беше приета за пълноправен член, а 18% са отговорили, че не могат да преценят.
Във връзка с целта на страната ни да приеме еврото за своя национална валута гуверньорът на БНБ изтъкна, че трябва да се провежда разумна макроикономическа политика с акценти спешно дисциплиниране на фискалната позиция и хармонизиране на монетарните и фискалните условия в България.
Положителната перспектива отразява изгледите на страната за членство в еврозоната, което би довело до по-нататъшни подобрения на показателите за външната позиция на страната. Fitch Ratings счита, че е налице широк политически ангажимент на национално и европейско ниво за приемане на еврото.
Страна като Румъния не може да изпълни целите си - магистрали, инвестиции и т.н. - с бюджетни приходи под 30% от БВП, а увеличението на приходите може да стане само с ликвидиране на укриването на данъци и намаляване, доколкото е възможно, на данъчните облекчения, но и чрез политическа воля.
Всъщност валутният борд го направи Доплер с хора от Виденовото правителство, български екипи и такива на МВФ, посочи Левон Хампарцумян. Коментарът му бе по повод по-ранно изявление на Ханке, че влизането на България в еврозоната би било катастрофа и че трябва да запазим валутния борд.
Основен акцент ще е адаптиране на информационните системи, които се ползват в общинските администрации, съгласно приетия Национален план за въвеждане на еврото в България.
Вноската към капиталовите фондове от втория стълб на пенсионното осигуряване е ниска, в размер на 5 на сто, и отдавна е назрял моментът за преразглеждането й и нейното плавно увеличаване до 10 на сто.
В решението е записано още, че Република България приема еврото при запазване на официалния валутен курс на лева към еврото, равен на централния курс от 1,95583 лева за 1 евро.
Царевицата в САЩ поевтинява с 14 долара до 188 долара за тон, във Франция остава без промяна, а в Украйна пада с 8 долара до 197 долара за тон. Цената на ечемика в Украйна спада на 192 долара за тон за доставка през юли, а рапицата на борсата "Юронекст" (Euronext) за доставка през август се покачва с 7,75 евро до 471,25 евро за тон.
Цената ФОБ (FOB - Free On Board - на границата на страната износител - бел. ред.) на хлебната пшеница в Чикаго се понижи с 11 долара до 230 долара за тон за доставка през юли, във Франция пада с 12 евро до 223 евро за тон. В Украйна остава без промяна на старата си цена от 230 долара за тон, както и в Русия, където за трета поредна седмица цената остава на 232 долара за тон.