АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Подкрепата за еврозоната бележи осезаем ръст сред българите спрямо пролетта на 2024 г. Доверието към еврото в България е нараснало с 9 пункта до 46% въпреки отчетената през годините поляризация на общественото мнение.
Дас обясни, че идеята за обща валута на БРИКС е лансирана от една от страните членки на формата, но че макар и да е имало някои обсъждания, не е постигнат напредък в тази посока. Дас допълни, че страните от БРИКС са разпръснати по целия свят, докато за успеха на еврото е помогнало съседството на държавите от еврозоната.
Най-голямата от тях е тази за "ТЕЦ-БОБОВ ДОЛ" с 80 000 лeва за осем случая на нарушение на чл. 4 от Регламент (ЕС) №1227/2011 на Европейския парламент и на Съвета относно интегритета и прозрачността на пазара за търговия на едро с енергия (REMIT).
Присъединяването към услугата за незабавни разплащания в евро е в изпълнение на дейностите в областта на платежните системи по Националния план за въвеждане на еврото в Република България.
Според 79 на сто от участниците в допитването еврото е нещо добро за ЕС, а според 71 на сто общата валута носи ползи за тяхната страна от еврозоната. За 61 на сто е добре монетите от 1 и 2 евроцента да отпаднат. Това мнение не се споделя от мнозинството от участниците от Испания, Кипър и Гърция.
Проучването отчита най-високото равнище на доверие в ЕС, в еврото, европейците имат по-оптимистична представа за бъдещето. 51% от европейците имат доверие в ЕС, като най-високо е то сред младите хора на възраст между 15 и 24 години (59%). 51% от европейците заявяват, че се доверяват на ЕК.
България незаслужено не беше приета за пълноправен член на Шенген, смятат 53% от анкетираните. Според 29% страната ни заслужено не беше приета за пълноправен член, а 18% са отговорили, че не могат да преценят.
Във връзка с целта на страната ни да приеме еврото за своя национална валута гуверньорът на БНБ изтъкна, че трябва да се провежда разумна макроикономическа политика с акценти спешно дисциплиниране на фискалната позиция и хармонизиране на монетарните и фискалните условия в България.
Положителната перспектива отразява изгледите на страната за членство в еврозоната, което би довело до по-нататъшни подобрения на показателите за външната позиция на страната. Fitch Ratings счита, че е налице широк политически ангажимент на национално и европейско ниво за приемане на еврото.
Близо половината от младите хора (47 на сто) смятат, че автомобилът ще има по-важно място в бъдеще, докато 33 на сто смятат, че то ще остане без промяна. В проучването от 2011 г. тези две стойности са обърнати, като само 29 на сто от тези под 30 (години) смятат, че автомобилите имат светло бъдеще, докато днес това важи за 45 на сто.